Organizace kvůli svému požadavku vyhlásila minulý týden stávkovou pohotovost a přidala se tak k Odborovému hnutí zaměstnanců České pošty. Malé poštovní odbory reagují na páteční výzvu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby si zaměstnanci nebáli říct o vyšší platy. V momentě, kdy to udělali, vedené pošty, na které má vliv hlavně vláda, se naštvalo.
"Už jsme slyšeli názory, že jsme nevděční, nenažraní a nechce se nám makat. To mě po 25 letech u pošty hodně zamrzelo," svěřila se zaměstnankyně pražské pobočky České pošty. Ta, stejně jako stovky dalších pracovníků je naštvaná i na vládu. [bomba]
"Proč konečně neudělají ve vedení čistku a neobsadí do vedení kompetentní lidi, kteří nebudou vymýšlet nesmysly a nedřít nás z kůže. Pan Sobotka je pokrytec. Kdyby to, co řekl, myslel opravdu, pak nepřipustí, aby stávající vedení pošty dál bylo ve svých funkcích," konstatoval další z pracovníků.
"Naše odborová organizace SOS-21 si velice váží prohlášení pana premiéra Sobotky a v duchu jeho prohlášení si jdeme říct o větší platy (mzdy) jen o 2 500 Kč zaměstnancům státního podniku České pošty s.p.," uvedla organizace. Jednání by měl být přítomen i generální ředitel České pošty Martin Elkán.
Sobotka v pátek po jednání se zástupci společnosti Ahold a jejich odbory uvedl, že je správná doba na to říct si o vyšší mzdy. "Česká pošta je státní podnik a je tedy vlastněna státem a doufáme, že i svoje zaměstnance a jejich odborové zástupce pan premiér podpoří stejně jako u nadnárodního řetězce Ahold," uvedla organizace SOS-21.
Vedení pošty se minulý týden dohodlo s většinou odborových organizací, včetně největšího Podnikového koordinačního odborového výboru ČP, který má přes 10 000 členů, na růstu tarifních mezd od dubna příštího roku v průměru o 2,6 procenta. To při průměrné mzdě 21 400 Kč představuje zhruba 550 korun. Uvedené dvě menší odborové organizace se k dohodě nepřipojily. Celkem na poště působí devět odborových svazů. Česká pošta zaměstnává na 30 tisíc lidí.
K protestům chtějí odbory přistoupit po 5. prosinci. Pošta považuje jejich požadavky za nereálné. Podle Pohla jsou zaměstnanci pošty dlouhodobě podhodnoceni při odměňování za odváděnou práci ve srovnání s celorepublikovým průměrem mezd. Rozdíl mezi průměrem na poště a průměrnou mzdou v ČR je téměř 6 000 korun.