Modrý maják mohou používat hasiči, policisté, záchranáři, vybraní ústavní činitelé, prezident a podobně. Každý, kdo s ním jede bez speciální výjimky, může mít veliký problém!
Zatím poslední případ je starý jen několik dní! „Mladík měl vozidlo vybaveno modrým světlem protiprávně, z toho důvodu policisté přídavné světlo zajistili a předali případ k dořešení,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. [bomba]
Ze zákona jde totiž o přestupek, za který hrozí pokuta 2 500 korun. Pokud se k tomu přidají i další závažné přestupky, jako je jízda na červenou nebo nebezpečné předjíždění, může být nakonec postih mnohem tvrdší. Může přijít o řidičák, nebo i může být postaven před soud za obecné ohrožení. Například v případě, že by způsobil dopravní nehodu či vážně ohrozil jiné vozidlo mající privilegium využívat modrý maják, jako jsou záchranáři nebo hasiči.
„Hrozí zákaz činnosti, vysoké bodové ohodnocení a také vyšší pokuta,“ podotkl pro ČT 24 ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.
Neoprávněnost využívat modrý maják mohou řešit i magistrátní úředníci.. A to díky kamerovému systému, který dokáže zaznamenat přestupky včetně jízdy na červenou. „Úředníci vždy porovnávají v evidenci, zda to vozidlo má právo na užití modrého majáku. Pokud na to právo nemá, je ihned zahájeno řízení nejen o zneužití, ale také o tom daném přestupku,“ vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman s tím, že jen v Praze jde o desítky případů.
Seznam vozidel, která smějí používat modrý výstražný maják, je dán jednak v zákoně o provozu na pozemních komunikacích, další vozidla pak vyjmenovává nařízení vlády. Jde o poměrně obšírný seznam, kde jsou vedle policistů nebo sanitek i auta nejvyšších ústavních činitelů, armádních špiček, ale například i žateckého svazu záchranných brigád kynologů.