Nárůst je způsobený zejména nechráněným sexuálním stykem. Lidé se podle lékařů asi přestali bát a berou smrtelně nemocnou chorobu na lehkou váhu. “Mají pocit, že i když se stane, že se nakazí a začnou se léčit, že se buď vyléčí, nebo budou žít desítky let. Jenomže to není tak úplně pravda,” uvedl pro Bleskove.cz jeden z lékařů, který si nepřál být jmenován.
“Mezi nakaženými zcela jistě figurují i některé veřejně exponované osobnosti. Podrobnosti sdělit nesmím. Nicméně ani tito lidé nejsou výjimkou nikde na světě,” uvedl lékař. Kdo například z českých celebrit by HIV mohl být nakažený, se nikdo neodvažuje spekulovat.
“Můžeme si myslet o čemkoli cokoli, ale říct to na plná ústa, to nelze. Ale jistě i v českém šoubyznysu je někdo, kdo má tuto nemoc a léčí se…,” dodal lékař. Mezi americkými herci je to třeba Charlie Sheen. Na AIDS zemřel Fredie Mercury. [bomba]
“Počet nakažených se zvýšil pětinásobně. Každý kvartál narůstá počet dalších lidí, u kterých se zjistí vir HIV,” uvedl Státní zdravotní ústav.
HIV pozitivní lidé mají také často nějakou další sexuálně přenosnou nemoc, říkají odborníci. „Vůbec nejčastější kombinace z těch klasických je asi HIV a syfilis. Každý rok jsou to řádově desítky pacientů a v roce 2015 to bylo 154 pacientů, z čehož 152 bylo mužů,“ uvádí Státní zdravotní ústav.
Pokud však člověk zjistí, že je HIV pozivitní a začne se hned léčit, má velikou šanci na jakési zaléčení. Přežitelnost je až 45 let. A v jisté formě nemusí být ani nakažlivý. Na to ovšem nelze spoléhat. “Každý člověk, který má HIV, je povinen to hlásit u lékaře, například u zubaře nebo při různých událostech. Rozhodně nemůže darovat krev, rozhodně by neměl přijít do styku s nikým, kdo třeba často krvácí a podobně,” dodávají odborníci.
V České republice je relativně nízký podíl přenosu prostřednictvím injekčního užívání drog. Většinou jde o přenos pohlavním stykem. Měsíční náklady na léčbu pacientů s HIV/AIDS jsou mezi 30 až 50 tisíci korun.