Soudní senát tak zamítl žalobu exministryně Parkanové proti pokutě, kterou dostala před třemi lety od Úřadu na ochranu osobních údajů kvůli zveřejnění výslechů v kauze nákupu letounů CASA. Podle soudu musí být v tomto případě právo na ochranu soukromí nadřazeno právu na svobodu projevu.
Nešlo o zveřejňování jejích výpovědí, ale výpovědí svědků. A tím měla bývalá politička porušit zákon. Vlasta Parkanová se hájila tím, že údaje svědků, jejichž výslechy byly uveřejněny na web jejím manželem, byly na její pokyn anonymizovány, tedy, že byla zveřejněna pouze jejich jména a příjmení. Až později bylo zjištěno, že údaje svědků bylo možné elektronicky dekódovat. [bomba]
“Protokoly z výslechů na web jsem umístila proto, abych dokázala, že z jejich výpovědí nevyplývá nic o mé údajné trestné činnosti,” říkala Parkanová.
Podle jejího obhájce Tomáše Sokola nenašla, vzhledem k silné medializaci případu, jiný způsob obrany proti obvinění.
ÚOOÚ tím podle Parkanové hrubě porušuje její právo na svobodu slova a i právo na obhajobu. „Jde o velmi hrubý zásah do ústavních práv mé klientky,“ prohlásil právní zástupce Parkanové Tomáš Sokol. „ÚOOÚ není vůbec nic do toho, jak je nakládáno s protokoly z trestního řízení,“ dodal právník.
Soud to ale viděl jinak. Sokol jí doporučil, aby se s kasační stížností obrátila na Nejvyšší správní soud.