Z důvodu narůstajícího počtu nemocných připravil resort změnu očkovacího kalendáře. "Jsme se rozhodli navrhnout prodloužení toho druhého termínu očkování na 6. až 8. rok věku dítěte," řekl TV Nova mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Štícha.
Zduřelé příušní žlázy a k tomu vysoké až čtyřicetistupňové teploty. Tak vypadají příznaky typické pro příušnice. Nemocné překvapilo, že se nakazili i přesto, že proti nim byli v dětství očkováni.
Podle lékařů trvanlivost obranných látek v těle je nižší než dříve. Není vyloučeno, že to může být silnějším typem viru, nebo také tím, že řada lidí bere v posledních letech antibiotika na téměř cokoli, kdy na vině jsou hlavně lékaři. [bomba]
Nejvíce nakažených je ve věkové skupině od 10 do 19 let, skoro 3 000 nemocných. Výjimkou nejsou ani dospělí a starší lidé. Příušnicemi se před časem nakazila i zpěvačka Naďa Urbánková, která měla obavy, aby infekce znovu nespustila nádorové bujení. Rakovinové nádory statečně zdolala. Naštěstí se tak nestalo.
Česká republika má z evropských zemí totiž dosud nejkratší odstup mezi dvěma dávkami očkování, pouhý půlrok. "V některých zemích je odstup několikaletý, zhruba 4 až 5 let, ale jsou i země, které mají odstup mezi dávkou 1 a 2 i 11 let," řekl Nova Roman Prymula z České vakcinologické společnosti.
Příušnice letos nejvíce řádily na jihu Čech, tam propukla epidemie v lednu a pod kontrolu se ji podařilo dostat až na konci letních prázdnin. Vyšší počty nakažených ale hlásily i další kraje. Na základě nového, posunutého schématu by se podle ministerstva zdravotnictví mohlo očkovat proti příušnicím od poloviny příštího roku.
Nejnebezpečnější komplikací je u dospělých a dospívajících mužů zánět varlat, který může vést až ke sterilitě. U žen to pak mohu být záněty prsů a méně často i vaječníků. Další komplikací může být nehnisavý zánět mozkových blan. Ten se ale většinou obejde bez trvalých následků.