Mnohá antibiotika přestávají zabírat. Bakterie si tak vytvářejí odolnost, tedy rezistenci. Před tímto nešvarem posledních let varuje už i Česká lékárnická komora.
“Studie ukazují, že až polovina indikací antibiotik je nadbytečných,“ potvrdila vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika Helena Žemličková.
Situací se už zabývala OSN v září letošního roku. „Pokud bude rezistence narůstat stejným tempem jako dosud, stane se v roce 2050 neléčitelná infekce vyvolaná multirezistentním mikrobem nejčastější příčinou úmrtí,“ zdůraznila Žemličková.
Podle mezinárodních údajů je narůstající výskyt rezistentních čili odolných bakterií typu Escherichia coli a Klebsiella pneumoniae, které patří k nejčastějším původcům nemocničních infekcí v Evropě, velmi znepokojující. [bomba]
Do osvěty za rozumnější užívání antibiotik se proto v Česku letos zapojilo na 700 lékáren. To je ale stále ještě menšina. Lékáren je v ČR přes 2 500.
Nutná je osvěta a vysvětlování, protože si stále hodně lidí myslí, že antibiotika zabírají i na viry a potíže z prochladnutí. Je to nesmysl. Když pak pacient skutečně potřeuje antibiotická léčiva, nastává často problém.
“Mám doktora, který předepisuje skoro na vše antibiotika, dokonce i tehdy, když by měl udělat krevní rozbor nebo rozbor moči. Nedávno jsem se ho zeptal, proč pořád cpe lidem antibiotika. Naštval se a zeptal se: Jsem tu doktor já, nebo vy. Odpověděl jsem mu: Bohužel vy a já od vás odcházím. Udělalo to nejméně dalších pět lidí a přešli jsme jinam,” svěřil se Bleskove.cz pan Milan z Prahy.
Někteří lékaři předepisují antibiotika z pohodlnosti. Jiní údajně proto, že mají nepsané dohody s farmaceutickými firmami a za vyšší odběr získávají bonusy. “Dokorka se mi k tomu kdysi přiznala. Nakonec ale řekla, že to dělat nebude, nechce prý ničit pacienty. Neví, zda jsou tu lékaři proto, aby léčili, nebo k tomu, aby sbírali bonusy…,” podotkla paní Slávka z Českých Budějovic.