K čemu jsou soudy, které chrání vraha a naopak poškozují příbuzné oběti vyšinutého člověka, který vraždil? "Chtějí jen hájit svá práva a ještě musí platit? Nemocnice pochybila už tím, že tam toho Zelenku tehdy nechali pracovat, a už tím, že toho pána špatně léčili," řekli příbuzní pozůstalých po oběti.
Nemocnice ale podle soudu nepochybila. Nemohla odhalit člověka, který heparinem vraždí lidi. Petra Zelenku se podařilo odhalit až později. Dnes sedí na doživotí.
Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev, někteří následně vykrváceli. Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil, a odsoudil ho za to na doživotí. [bomba]
Nemocnice se podle soudce Jana Fifky žádného protiprávního jednání, které by zasáhlo do osobnostních práv žalobců a zapříčinilo jim újmu, nedopustila. Nemocnice podle soudu prevenci nezanedbala. "Bylo nepřehledné, co se tam děje. Těžko mohli odhadnout, že tam řádí nejmasovější vrah v dějinách ČR," uvedl soudce.
Žalobci tvrdí, že nemocnice pochybila již v tom, že jejich příbuzného měla léčit jinak, měl být podle nich s hematomem mozku převezen na specializované pracoviště nemocnice vyššího stupně. Setrváním v Havlíčkově Brodě se nemocný muž dostal do ošetřování Zelenky a stal se jeho osmou obětí.
Nemocnice podle žaloby postupovala chybně také při zjišťování náhlých úmrtí pacientů. "Nemocnice měla nastolit taková pravidla, aby Zelenka nemohl podat heparin dalším pacientům," oponoval advokát rodiny Jan Bunganič. Nemocnici žaloba vytýká i to, že po útoku Zelenky nenasadila pacientovi léčbu snižující hladinu heparinu. Žaloba poukazovala na to, že rodina se o tom, že byl jejich příbuzný zavražděn, dozvěděla až z médií.
"To jsou prostě české soudy. Místo, aby hájily práva obětí, hájí práva vrahů nebo těch, kteří pochybili. Je to tristní, co se tu děje," dodali další z rodiny zesnulé oběti heparinového vraha!