Zatímco Andrej Babiš říká, že se vše vyvíjí a nechce likvidovat podnikání, nyní i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že je zmaten ”přípravou” takto složitého a nákladného projektu.
Před pár měsíci Babiš odmítal, že by byly možné jakékoli výjimky. I jeho experti z ANO a ministerstva tvrdili, že výjimky by jen nahrávaly nepoctivému podnikání a dnes je vše jinak. Kromě toho, že například stánkaři v mnoha ohledech nebudou muset EET používat, tak drobní živnostníci o výdělku do 250 tisíc ročně také nebudou muset evidenci tržeb vést. “Bude nahrazena paušální částkou a tam je už pak EET zbytečná. Podnikatel, který se dobrovolně přihlásí k paušální dani, bude osvobozen od EET a bude to vždy o uzavření smlouvy mezi ministerstvem a ním,” vysvětluje Andrej Babiš.
Další výjimku mají mít e-shopy. Ty jsou prý kontrolované jinak, takže to není podle ministerstva financí zapotřebí. Mnohé podnikatele ale štve i to, že vicepremiér a ministr financí tvrdí, že EET bude zavedena férově pro všechny. To zní i z televiznícho spotu, nicméně férová rozhodně není. [bomba]
“Má být pro všechny, bez rozdílu a start ve stejný čas. Ale proč já jako hospodský mám mít EET už teď a někdo až v únoru nebo možná později? Je to šaškárna, vyhozené peníze a zase jen kšefty pro některé společnosti, které se zabývají softwary k EET. Tohle je prostě normální podvod na lidi a likvidace podnikání,” rozčílil se pan Josef, provozující restauraci na malém městě.
Výjimky by měli mít ti, kteří nevydělávají tolik. To nyní Babiš připouští. “A když jsme to navrhovali, když jsme namítali, že EET stejně jako danění lidí, kteří mají 15 až 20 tisíc korun čistého měsíčně, je zrůdnost, poslal nás pan ministr k šípku. On vlastně neví, co chce. On chce stát řídit jako firmu, ale jak je vidět, asi neví, jak s tím naložit,” uvedl jeden z daňových poradců a ekonomů, který nechápe, proč ministerstvo financí nepřehodnotí kontroly daňové evidence a zavádí za obrovské peníze systém, o kterém nikdo není schopen říct, zda bude spolehlivě fungovat.
Ministr Andrej Babiš zmatky v přípravách svaluje na své podřízené. A tvrdí, že připomínky k zákonu se mu sešly až na poslední chvíli. Jak tedy mohl dovolit, aby zcela evidentně nepřipravený systém mohl odstartovat. Proč ho neodložil alespoň o měsíc či dva?
„Byl naštvaný za e-shopy, protože to říkal od začátku, ale úředníci to nebyli schopni vyargumentovat. Až když se ozvali lidé z e-shopů, uznali chybu. A ta data ohledně další výjimky prostě neměli k dispozici, neevidovali je, až pak na jeho požadavky,“ popsal například pro Parlamentnilisty.cz Babišovu obhajobu jeden z jeho spolupracovníků.
Ministr financí to nakonec řekl i veřejně. Na přímý dotaz Hospodářských novin, zda tedy jeho podřízení byli dlouhodobě proti a on musel bouchnout do stolu, Andrej Babiš odpověděl: „Ano, takhle to bylo.“
Znamená to tedy, že Babišova EET není kvalitně připravena. A co člověk - odborník, to jiný názor. Nejprve se i podle daňových odborníků měla udělat rešerše těch, kteří by mohli být ve výjimce, a až pak chystat systém a ne opačně. “Pokud to už teď vypadá takhle, tak jak to bude vypadat v praxi? Vždyť jen instalace EET systému pro živnostníka znamená 6 až 8 hodin času a ti lidé si s tím nevědí rady. Ten systém není dobrý, ne tak, aby mohl být hned aplikován a aby mohl bez potíží fungovat,” řekl pro Bleskove.cz člověk z prostředí ministerstva financí.
"Kašlu na celou EET! Až to bude opravdu pro všechny bez výjimky, pak to budu dělat i já. Do té doby mne nemůže nikdo donutit. Je to nefér, je to protiústavní a raději skončím a půjdu na pracák," dodal pan Jindřich, majitel malé hospůdky na Vysočině.