Na totální blamáž upozornila Česká televize v pořadu 168 hodin. Reportéři zjistili, že pravá ruka rektora Konvalinky Miroslav Elfmark, mimochodem odsouzený za daňový podvod, stojí za řadou podezřelých rozhodnutí. Hlavně za milionovým projektem pro úložiště, který chystal bez vědomí odborníků. Ti jsou navíc pod projektem podepsáni jako garanti!
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uskladněny tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, by mělo v Česku vzniknout do roku 2065. ČVUT nyní získalo od Správy úložišť radioaktivního odpadu zakázku za bezmála 80 milionů korun, ve které má zkoumat, za jakých podmínek by mohlo být vyhořelé palivo uloženo.
Zakázku za ČVUT od samého počátku řídil Miroslav Elfmark, člověk, kterého si na univerzitu přivedl rektor Petr Konvalinka a který velmi rychle začal budit vášně. Podnikatel a především bývalý vysoký úředník měl na ministerstvu průmyslu a obchodu na starosti evropské i národní dotace za desítky miliard korun. Na ministerstvu ale skončil ze dne na den v roce 2010 poté, co na něj bylo podáno trestní oznámení kvůli podezření z korupce při přidělování dotace.
Letos v říjnu byl Elfmar pravomocně odsouzen za daňový podvod. „Poznal jsem, že je to velmi šikovný člověk, který dokáže velmi dobře psát evropské projekty,“ odůvodnil rektor pro ČT jeho přijetí a ze stejného důvodu Konvalinka souhlasil i s projektem na jaderné úložiště. [bomba]
Elfmark tvrdí, že si projekt sám vyhledal na veřejných zakázkách a rektor následně oslovil pracovníky ke spolupráci. „Byl to projekt na evropské úrovni. Jeho schopnosti se vyjadřovat a určitým způsobem analyzovat situaci v tom projektu byly nadprůměrné,“ řekl na adresu svého poradce.
Má to ale háček! Podle smlouvy vzešlé z veřejné soutěže se zakázky účastní 59 lidí z ČVUT. Ukázalo se ale, že ve smlouvě je seznam řešitelů, kteří vůbec netuší, že jsou pod projektem napsaní. Rektor přitom popírá, že by něco takového bylo možné: „Že ty osoby nedaly nikdy souhlas? Jsem přesvědčený o tom, že všichni klíčoví spolupracovníci byli osloveni a že věděli o tom, že budou jako klíčoví pracovníci uvedeni v projektu SÚRAO.“
Jako hlavní odborný garant za ČVUT je v projektu uvedený profesor Jaroslav Pacovský ze stavební fakulty. Na žádost o rozhovor ČT prý nereagoval, v několika e-mailech ale upozorňoval, že vedoucím není: „Prohlašuji, že jsem se na řešení této zakázky nepodílel, žádnou zpracovanou výzkumnou zprávu jsem nepodepsal … Pokud bylo mé jméno použito jako jméno zodpovědné osoby (řešitele) této zakázky, učinil tak někdo bez mého vědomí.“
Způsob vedení projektu zaráží i předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. „Pokud máte uvedené řešitele, kteří nevědí o tom, že jsou řešitelé, nebo ještě hůře nesouhlasili s tím, aby řešitelé byli, tak to je dokonce v rozporu se zákonem,“ upozornila. Znamená to, že jde o podvod, který může mít i nedozírné následky. Ale kromě ČT o něm řada médií mlčí.
Děkan strojní fakulty ČVUT Michael Valášek proto požádal rektora, aby projekt převedl do pravomoci jedné ze tří fakult, které se na něm podílí: „Okamžitě odpověděl, že to možné není, že to neudělá.“
Až komické je, jak kauza pokračuje dál. Zatímco Miroslav Efmark po svém pravomocném odsouzení minulý měsíc na ČVUT oficiálně skončil, tak projekt dostal na starosti Odbor pro řízení projektů a transfer technologií, který vznikl teprve před několika měsíci a je přímo podřízený rektorovi. Šéfkou odboru jmenoval rektor Konvalinka Darju Elfmarkovou – manželku Miroslava Elfmarka. „To je běžná praxe,“ odpověděl na otázku, proč byla jmenovaná bez výběrového řízení.
Zvláštní na celé věci je, že sám Elfmark ale na ČVUT neřídil pouze projekt hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. V létě museli skončit ve svých funkcích i dva z nejvýše postavených úředníků - správce financí univerzity Tomáš Pelikán a ředitelka Správy kolejí a menz Markéta Kabourková. Oba tvrdí, že se tak stalo poté, co odmítli plnit Efmarkovy příkazy. Ten přitom neměl žádné pravomoci. Kabourková dokonce tvrdí, že jí měl Elfmark nadiktovat jména lidí, které má zaměstnat: „To jsem radikálně odmítla a šla jsem za rektorem, že odmítám tuto spolupráci.“
Kabourková má dokonce nahrávku, kterou pořídila tajně. „Mám tam doktorku, kterou bych chtěl, abyste si ji vzala taky. Už jen kvůli tomu, že s ní mám nějaké kšefty… Máme člověka na výběrové řízení… Pojďme si vytipovat dalšího rektora po rektorovi a pojďme ho vychovávat,“ říká Elfmark mimo jiné v nahrávce.
Děkani proto sepsali petici a chtějí rektorovu rezignaci. Tu požadují i studenti a další lidé. Na archy se podepsalo už na 1 000 lidí. Zda se tak stane, není jisté. “Jsou v tom asi jiné zájmy. Je to velká politika,” uvedl zdroj z ČVUT, který tvrdí, že jsou v tom zapleteni možná i další lidé.