Peter Kovarčík, kterého řada lidí nenáviděla pro jeho nadřazenost, aroganci a pocit naprosté moci, měl mít dispoziční právo k 25 milionům eur, tedy zhruba 680 milionům korun. Podle některých z těchto peněz měl financovat kulturní projekty, festivaly, muzikály či filmy. Když ale údajně ”běžně” zemřel, vše se málem zastavilo.
“Víte, zvláštní je, že zemře takový člověk, který je denně v kontaktu s mnoha lidmi, telefonuje s desítkami vlivných lidí, tak, že se tři dny po něm nikdo neshání. A že zemře pár dní před tím, než měl jít vypovídat na policii kvůli kauze se záhadným švýcarským kontem. To je přinejmenším podivné,” řekla Bleskove.cz žena, která řadu let pracovala pro společnost, do které měl Kovarčík zasahovat i mocensky.
Peter Kovarčík měl upadnout ve svém bytě na Vinohradech na umyvadlo, když omdlel poté, co mu praskl žaludeční vřed. To se mělo stát v pátek, ale až v pondělí ráno jej našel jeho řidič. “To je hodně divné. Možná, kdyby pan Kovarčík šel k výslechu a začal třeba mluvit, bylo by pár lidem asi hodně ouvej. Neříkám, že jeho smrt je něčí práce, ale je přinejmenším v těch souvislostech záhadou,” dodal zdroj. [bomba]
Nedávno se redaktoři Seznamu v rámci investigativního cyklu Zvláštní vyšetřování vydali i po stopě, na kterou upozornil protikorupční fond miliardáře Karla Janečka. Oznámení přitom původně nebylo adresováno české policii. Tehdejší šéf protikorupčního fondu Petr Soukenka získal před prázdninami v roce 2013 neověřenou informaci, že na švýcarské konto v bance Credit Suisse přišlo 25 milionů eur v souvislosti s Klausovou amnestií. Právě s Klausem pojilo Petera Kovarčíka velké přátelství! Exprezident také podnikateli otevíral ty důležité dveře do světa byznysu i politiky!
“Informace byla velmi konkrétní: Obsahovala číslo účtu vedeného na společnost Pendlehill Marketing, přesnou částku - a hlavně jméno člověka, který měl mít ke kontu dispoziční právo. Byl jím Peter Kovarčík, dlouholetý blízký přítel Václava Klause. Důkazy, že pohyby na účtu souvisely s amnestií, fond neměl a ani je nebyl schopen získat. Nepodařilo se nám to ověřit,“ řekla podle Seznam.cz dnešní šéfka fondu Linda Majerová.
Proto Soukenka ani nešel za českou policií. Místo toho se fond obrátil na švýcarskou prokuraturu, která v minulosti úspěšně rozjela vyšetřování jiné české kauzy: tunelování Mostecké uhelné společnosti.
Švýcaři se nakonec obrátili na českou policii se žádostí o spolupráci, a to s oficiálním zdůvodněním, že mají podezření na praní špinavých peněz na výše zmiňovaném účtu. Od té doby se případem zabývá i česká policie. Ta ale nechce za žádnou cenu nic komentovat. „Nebudeme se vůbec k ničemu vyjadřovat,“ řekl mluvčí Jaroslav Ibehej v reakci na obecné otázky, jak je vyšetřování daleko.
Jiný z kriminalistů však přiznal, že případ se stále prověřuje a vyštřování nebylo ukončeno. Verdikt, jak to bylo s penězi, zatím nepadl. A to ani poté, co se ho snažil domoci i sám Václav Klaus, který loni na jaře, v rozčilení nad informacemi deníku Právo o možném propojení Kovarčíkova švýcarského účtu s penězi za amnestii, poslal žádost nejvyššímu státnímu zástupci, ať ve věci řekne jasné slovo.
Vyšetřování případu mělo však pro dnes již bývalého šéfa protikorupčního fondu Petra Soukenku velmi nepříjemný dopad. Loni si musel najmout ochranku, protože mu právě kvůli kauze amnestie vyhrožovali lidé z podsvětí. „Bylo mu řečeno, že každý si píše svůj osud sám. A že je v jeho zájmu, aby vzal všechno zpátky. Jinak si sám může přičíst následky. Toho člověka znal, proto nebral hrozbu na lehkou váhu,” uvedl zdroj obeznámený s případem.