Národem oblíbená Stella Zázvorková, která ztvárnila desítky filmových, televizních i divadelních rolí, k tomu neměla v revolučním roce 1968 příliš daleko. Ne každý o ní ví, že byla i řadovou členkou KSČ, ovšem jen proto, aby měla klid a mohla dál hrát.
„Stella nesouhlasila s režimem, ale byly na ní tlaky. A poté, co viděla, jak se chovali k Janu Werichovi, to raději podepsala. Nicméně byla jedna ze stovek hereček a herců, kteří byli ve straně. Ovšem na rozdíl od ,některých´ to netajila a nedělala ze sebe ublíženou, jako třeba Jirásková a další,“ řekla Bleskove.cz jedna z blízkých kamarádek Zázvorkové.
Herečka se ale opravdu mohla stát prezidentkou tehdejšího Československa. Nerada o tom mluvila, ale tyhle myšlenky zde tehdy byly. Po odstoupení prezidenta Antonína Novotného navrhovali vysokoškolští studenti za kandidátku na tento post právě Stellu Zázvorkovou. A tehdejší “mocní“ prý vážně zvažovali, že by ji na tento post obsadili. „Nebylo daleko od toho, aby se tak stalo. Dokonce se Stelou soudruzi hovořili. Ona to odmítala, ale pak řekla – když to něčemu pomůže, tak proč ne,“ vzpomíná jedna z jejích kamarádek. [bomba]
Tuto možnost, že by se herečka mohla dostat do čela státu, překazil vpád vojsk Varšavské smlouvy do naší republiky v srpnu 1968. Na čas uvolněnou atmosféru nahradila opět totalita, která vydržela až do roku 1989. Následně i Václav Havel si ze Stelly, s níž se velmi přátelil, dělal prý občas legraci a říkal jí “paní prezidentko“. A ona se jen smála.
Dnes její synovec, filmový architekt Jan Zázvorka, sice popírá, že by se jeho slavná teta, mimochodem velmi vzdělaná, ovládající několik jazyků, měla stát tenkrát prezidentkou. „On to spíš nechce prezentovat, aby si asi někdo nemyslel, že byla Stella na hlavu. Ale opravdu to tenkrát tak bylo. Potvrdila mi to i Jiřina Švorcová,“ dodala pamětnice z divadelního prosředí.
Nakonec však prý byla Stella ráda, že pokus o její usazení na Hrad nevyšel. Milovala svou hereckou práci. Tou se doslova zavalila v dobách, kdy jí bylo nejhůře. Především v dobách, kdy dcera Jana, kterou měla s hercem Milošem Kopeckým, v jejím bytě ve Velvarské ulici spáchala sebevraždu. Z této otřesné události, kdy Jana Kopecká chtěla nejspíš jen udělat „demonstrativní“ sebevraždu, ale Stella nepřišla včas od kolegyně Květy Fialové, se nikdy pořádně nevzpamatovala. Brala ale věci a život tak, jak šly. Zemřela v roce 2005 na zástavu srdce. Ve skutečnosti trpěla akutní leukémií, což se ukázalo až krátce před smrtí a ona to držela v tajnosti!