Právě Arnika zveřejnila výsledky testování slepičích vajec. Kontaminaci způsobuje stará ekologická zátěž v areálu bývalého zemědělského družstva. „Zjistili jsme překročení hygienických limitů u polychlorovaných bifenylů, dioxinů a hexachlorhexanů,“ řekl autor studie Václav Mach.
Akreditovaná laboratoř testovala vejce od čtyř lhenických chovatelů. Tři ze čtyř vzorků nesplnily hygienické limity. [bomba]
„Dlouhodobější konzumace vajec s obsahem polychlorovaných bifenylů nebo dioxinů je podle Světové zdravotnické organizace riziková zejména pro malé děti a těhotné ženy. Tato vajíčka by se na českém trhu vůbec nemohla prodávat pro konzumaci. Ovšem, když někdo chová slepice doma, tak to kontrolované není,“ podotkl Václav Mach.
Jana Rosmuse ze Státního veterinárního ústavu Praha to ale prý nepřekvapuje! "Když si porovnáte analýzy vajec z domácích chovů a z průmyslových chovů, tak je to vždycky velký rozdíl v neprospěch domácích chovů. To není jen otázka této lokality, protože slepice ve velkochovech mají řízený přísun kontrolovaného krmiva,“ uvedl.
Ten také souvislost mezi kontaminovanými vejci a skládkou nevylučuje. Ekologickou zátěž Lhenicím zanechala firma Enviro Technology Today, která sem na konci 90. let navezla nebezpečné odpady a posléze vstoupila do konkurzu. Sudy s PCB látkami a kontaminovanou zeminu nechala na místě.
Radnice nyní hodlá problém řešit. Záleží na penězích. Pokud bude v žádosti o dotaci úspěšná, likvidace nebezpečného odpadu začne už na začátku příštího roku.