Společnost AGPI už před časem uvedla, že podle jejího názoru je výkup a stěhování objektu zbytečné, neboť pozůstalí po romských obětech mají o půl kilometru dál důstojné pietní místo. Ale pokud si to vládní činitelé budou přát, nebude se bránit. Nicméně nehodlá se na tom podílet byť jedinou korunou.
"Vláda rozhodla o tom, aby byl vypracován znalecký posudek, který by určil cenu pozemku a nemovitostí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Poté vláda vepřín odkoupí.
Ministr kultury Daniel Herman nechtěl odhadovat, kolik peněz vláda za vykoupení vepřína na místě bývalého tábora v Letech zaplatí. „Nějaká čísla existují, ale já bych asi mařil ty záměry, kdybych s nimi šel na veřejnost. Uvidíme, co přinese odborný posudek,“ řekl Herman. [bomba]
Podle střízlivých odhadů může jít o 200 až 300 milionů korun, podle jiných se může částka vyšplhat až k miliardě korun. “To není jen to, že to odkoupí, ale musí najít náhradní pozemky, zasíťovat je, uhradit stavbu, s tím souvisí nová technonologie, zařízení a podobně. Řekl bych, že k miliardě se to klidně může blížit. Přitom předchozí vlády investovaly do úpravy stávajícího pietního místa přes 20 milionů korun,” sdělil Bleskove.cz jeden z poslanců vládní koalice, který považuje záměr za zbytečné vyhazování peněz.
Tábor v Letech na Písecku vznikl jako pracovní tábor. Založil jej otec bývalého ministra zahraničních věcí, orlický kníže Karel ze Schwarzenbega. Později za druhé světové války sloužil tábor k internaci Romů, které nacisté postavili na úroveň Židů.
Od srpna 1942 do května 1943 prošlo táborem v Letech 1 309 lidí, většinou Romů. V tomto období přímo v táboře zemřelo 326 lidí, především kvůli podvýživě, špatnému zacházení a zanedbané lékařské péči. Ale pro další stovky se Lety staly jen zastávkou na cestě do plynových komor.