Touto skutečností si zaděláváme na velký problém, když už od mladých let jsou vedeni mladí lidé k tomu, že nemusejí pracovat, ”někdo” se o ně postará a v podstatě jim nic nehrozí. Živoří, případně je živí rodiče, anebo si přivydělávají prodejem drog, prostitucí, krádežemi nebo psaním pro pochybné servery, tedy prací načerno.
Nejhorší je situace podle infomací ministerstva práce a sociálních věcí na severu Čech, kde je velký počet sociálně vyloučených rodin. Tito mladiství nemají ve většině případů nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jedinou možností je, že na ně jejich rodiče pobírají rodičovský příspěvek pro nezaopatřené dítě starší 15 let, který činí 700 korun měsíčně. [bomba]
“Ke konci roku 2013 bylo na úřadu práce zaevidováno 4 191 dětí ve věku od 15 do 18 let, o rok později 3 923 a poslední dostupná statistika z konce roku 2015 hovoří o 3 822 dětech,” uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
I když počet nezaměstnaných dětí trochu klesá, stále jde o alarmující čísla. „Pokud je to možné, snažíme se je nasměrovat zpět ke studiu střední školy nebo učiliště, případně již k nějakému zaměstnání,” podotkla mluvčí Beránková.
Pak jsou ale i mladí lidé, kteří absolvují základní školu, eventuálně učiliště nebo gymnázium či dokonce vysokou školu, a přesto jsou v evidenci úřadu práce. “Někdy přijde čerstvý absolvent a řekne - chci hodně dobré místo, plat minimálně třicet čtyřicet tisíc, jinak se mi to nevyplatí. To budu radši doma,” prozradila pracovnice evidence úřadu práce v Praze.
Problém je taky v tom, že řada firem a podnikatelů nebere do pracovího procesu lidi bez praxe. Kde ale mají mladí získat pracovní zkušenosti, už nikdo neřeší.