Novinku, která je ve všech vyspělých státech běžná, pacienti vítají. Jen někteří lékaři jsou na mrtvici a říkají, že raději své ordinace zavřou. Nesouhlasí ani Česká lékařská komora. Podle ní by předepisování e-receptů nemělo být povinné zejména kvůli starší generaci lékařů, která nemá připojení k internetu.
„Nejsme proti elektronickým receptům jako takovým, jen nám vadí, aby byly povinné, aby byly jedinou možností,“ řekl mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
Nikdo však nechápe to, že když se to naučí šedesátiletý sedmdesátiletý lékař v Německu, Rakousku nebo ve Francii, nenaučí se to český doktor? [bomba]
„Něco jiného jsou například velké nemocnice včetně vlastního IT oddělení, kde se o připojení k internetu a další technické náležitosti postarají, ale co třeba ordinace v nějaké malé zapadlé vesničce? Lidi tam pak budou muset čekat, až se doktor zase připojí k internetu,“ tvrdí Sojka.
Přitom internet je dnes dostupný téměř ve všech koutech republiky, a pokud mají doktoři pevnou linku, tím spíš nebudou mít problém s připojením.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má zavedení e-receptů v kompetenci, již vypsal veřejnou zakázku. Ta má určit firmu, která zajistí vývoj a dodání informačního systému e-Recept. „V ceně je zahrnut vývoj a implementace systému e-Recept, servisní podpora a realizace rozvojových požadavků na 48 měsíců,“ uvedla pro Echo24.cz mluvčí ústavu Hana Pavlíčková.
Předepisování receptů se v současné době týká více jak 5 100 lékařů a stejného počtu lékárníků. Měsíčně jde asi o 200 tisíc e-receptů. „Náš doktor píše na stroji. Třikrát odmítl počítač, prý proto, že ho to zdržuje. Přitom recept psaný rukou po něm nepřečte kolikrát ani lékárník. Nechápu tu zabedněnost nechtít se s počítačem naučit. I jemu by to ulehčilo práci,“ dodal pro Bleskove.cz jeden z pacientů ze Středočeského kraje.