Důvodem vyštřování zakladatele Facebooku a jeho podřízených je to, že správci údajně nedůsledně mažou protizákonné a štvavé příspěvky svých uživatelů.
Vyšetřování, které je vůbec prvním takovým krokem proti Facebooku v Německu, se podle Spiegelu vedle generálního ředitele a zakladatele společnosti Zuckerberga týká také provozní ředitelky Sheryl Sandbergové, hlavního lobbisty pro Evropu Richarda Allana a jeho berlínské kolegyně Evy Marie Kirschsieperové.
"Krokům mnichovských státních zástupců předcházelo trestní oznámení bavorského právníka Chan-jo Juna, podle něhož představitelé sociální sítě nedůsledně postupují proti výhrůžkám násilím, výzvám k vraždě, projevům nesnášenlivosti a dalším deliktům, kterých se dopouštějí její uživatelé," uvádí Spiegel. [bomba]
Sociální síť Facebook má stejně jako další sítě povinnost mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německými zákony. Činit tak musí hned, jakmile se o nich dozvědí. Řada německých politiků včetně ministra spravedlnosti Heika Maase je však toho názoru, že dosavadní snahy Facebooku v této oblasti byly nedostatečné. To ostatně platí i v Česku. Mnoho lidí si stěžuje, že je Facebook zablokuje či omezí kvůli kdejaké banalitě, ale závažné porušení zákona je akceptováno, nebo minimálně je nikdo neřeší.
Heik Maas uvedl, že pokud se do příštího jara situace nezlepší, sáhne k opatřením ve formě zákona, která společnosti k důslednějšímu postupu donutí. Někteří politici od ministra očekávají také kroky, které Facebook povedou k lepší spolupráci s policií než dosud. Eventuálně by to mohlo znamenat i konec či pozastavení provozu sociální sítě či zákaz podnikání!
V Německu je na rozdíl od Spojených států, kde Facebook sídlí, trestné například popírání holokaustu. Trestný čin se vztahuje také na výroky, které podněcují k nenávisti nebo násilí proti skupinám obyvatel či útočí na lidskou důstojnost.