Za posledních pět let investovalo 50 největších členů sdružení do obnovy a oprav více než 40 miliard korun. Právě položky spojené s obnovou a opravou vodohospodářské infrastruktury představují nejvýznamnější částku v celkových nákladech, z nichž se následně určuje výše plateb za vodné a stočné.
„Případné vyšší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací, a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného,“ řekl novinářům předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK) František Barák. [bomba]
Do vyšší ceny vodného a stočného vodárenské společnosti se podle něj promítne například zdražení chemikálií a jiných vodárenských technologií. Do ceny se však podle něj u některých společností promítnou i vyšší odpisy z majetku a vyšší nájemné, které platí provozovatel majiteli infrastruktury.
Jiné zásadnější cenové vlivy by zasáhnout neměly. "Nedošlo ke změně poplatků, nedošlo ke změně daní, sazba DPH na vodné a stočné 15 procent zůstává beze změny," podotkl Barák.
Například v Hradci Králové, kde vede společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, podle něj růst vodného a stočného "rozhodně nepřekročí jedno procento". Ovšem v jiných městech může regionálně cena za vodu vzrůstat. V součtu pak může jít o stovky až tisíce korun za rok.