Nejméně deset až patnáct let se hádají Památkáři s UNESCO s provozovateli a vlastníky hlediště o tom, zda má být hlediště v zahradě nebo ne. Už před dvěma třemi lety měla být vypsána architektonická soutěž, ale stále není. Teď se vlastník točny, kterým je město České Budějovice, pokusí požádat o setrvání zařízení do roku 2020.
Situace je složitá, protože majitelem je město České Budějovice, provozovatel Jihočeské divadlo, ale stojí na pozemcích v Českém Krumlově, které spravuje Památkový ústav. Architektonická soutěž na novou podobu má totiž zdržení a ve hře jsou opět i jiná místa pro točnu. To odmítá ale třeba jak vedení Budějovic, tak i vedení Jihočeského kraje či vedení divadla.
Společné memorandum stanovilo, že hlediště, byť v jiné a třeba zajíždějící podobě, zůstane na původním místě, maximálně se posune trochu z osy. Ale že se nikam stěhovat nebude. [bomba]
„Za celé roky neudělal nikdo nic. Žádný ministr, který přišel po mně, nehnul brvou k tomu, aby se cokoli faktického stalo. Neustálé sliby, řeči, prohlášení. Kauza otáčivého hlediště se stává fraškou, přičemž tento světový unikát by pochopitelně měl zůstat tam, kde je. Tehdy jsem to tak navrhl, nařídil a vše připravil k tomu, aby byly splněny i podmínky pro jeho setrvání,“ řekl Bleskove.cz poslanec a exministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD).
„A co se stalo? Připravili jsme s kolegy podklady pro zajíždějící točnu a další věci, a to se ´záhadně´ ztratilo! Nechápu, nerozumím tomu a snad ani chápat nechci. Tohle se totiž pochopit nedá. Co dělali těch nejméně deset let? Někdo totiž skutečně usiluje o to, aby se točna zlikvidovala… Někomu o to hodně jde, tak bacha…,“ varuje Jandák.
Město České Budějovice jako vlastník konstrukce požádalo Národní památkový ústav o prodloužení pronájmu pozemků o další tři roky. Jihočeské divadlo, které zde v létě hraje, se tak zatím nemusí bát o budoucnost.
„Nechceme, aby soutěž dopadla špatně. Její výsledek je důležitý nejen pro Budějovice a Krumlov, ale pro celou Českou republiku,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř, bývalý náměstek ministra kultury, který má za vlastníka točnu na starosti.
Do hry se opět vrátila varianta přemístění scény do bývalého zahradnictví nebo na louku u Kvítkova dvora. O koupi této památky vzdálené necelý kilometr od zámecké zahrady projevili zájem památkáři. Chtějí tak mimo jiné rozšířit nabídku zámku.
To ale odmítají zástupci kraje, ale třeba i ministr financí Andrej Babiš. Přičemž na stavbu nového otáčivého hlediště bude zapotřebí nejméně 250 až 300 milionů korun. Finance by měly jít i z dotací EU. O ty ovšem zatím nikdo nepožádal.
Na točnu jezdí ročně desítky tisíc diváků nejen z Česka, Evropy, ale celého světa. Otáčivé hlediště v Krumlově je jediné svého druhu na světě a unikátní je právě svým zasazením do zahrady zámku, byť trochu necitlivě. Nová varianta hlediště by měla být prý naopak maximálně citlivá.