Zatímco ještě před několika lety neuznávala žádný jiný pohřeb, než uložení těla v rakvi do země, štítila se pohřbívat sebevrahy, dnes je vše jinak. Nicméně další “vymyšleností“ naštvala miliony katolíků po celém světě!
Pokud totiž někdo z vašich blízkých zemře a vy už jej necháte zpopelnit, musíte urnu uložit výhradně na hřbitov či do kolumbária. Není přípustné, alespoň podle Vatikánu, abyste si zesnulého ostatky nechali doma, rozptýlili na loučku, do vody či ve vzduchu. Nebo nedej bože, abyste si, podobně jako herečka Hana Gregorová, ze smítky popela nechali udělat šperk a ten na památku nosili u sebe.
„Už se asi opravdu ve Vatikánu někdo zbláznil. Tohle jsou zase tak fanatické věci, nad kterými zůstává rozum stát. To, že katolická církev po staletí upalovala nevinné lidi za údajné kacířství, to je v pořádku, ale že chci mít urnu s maminčiným popelem doma či na zahradě, to je špatně? Ať se jdou vycpat,“ říká křtěná katolička paní Věra z Čáslavi. [bomba]
Nařízení prý vyplývá z nových církevních pravidel, která teď zveřejnil Vatikán. Podle nového dokumentu by měli lidé popel svých zesnulých uchovat na důstojných, církví stanovených místech.
„Není dovoleno rozptylování popele do vzduchu, na zemi a do vody či v jakékoli jiné formě, či uchování popele v pamětních předmětech, jako jsou například šperky,“ říká se v dokumentu s tím, že při porušení pravidel má církev odmítnout pozůstalým církevní pohřeb. Uchování popele doma bude povoleno jen ve výjimečných případech.
„Mrtví nejsou majetkem rodiny, jsou to děti Boží," zdůvodnil vatikánský prefekt Gerhard Müller. Dodal, že popel by měl být uchován na posvátném místě, tedy na hřbitově, je-li to třeba, v kostele nebo na jiném místě vyčleněném církví pro tyto účely.
Přičemž s tím nesouhlasí ani řada kněží. Například blízký přítel řady umělců, včetně Lucie Bílé, Zbigniew Czendlik má za to, že zcela jistě je dobré ctít požadavky Vatikánu, ale také by se měl brát ohled na to, co si přeje zesnulý.
„Domnívám se, že pokud by si katolík přál, aby byl po smrti například rozptýlen, jeho přání by mělo být vždy splněno. Současně si ale myslím, že když se katolík s novými pravidly seznámí, tak jim vyjde vstříc a vysloví se, aby byly dodržené,“ říká kněz.
Jiný je ale radikálnější a odmítá diktáty podobného typu. „Vatikán je tu proto, aby věřící spojoval, ne rozděloval. Aby jim nenařizoval, ale doporučoval a navedl je na správnou cestu. A upřímně to, zda je urna na hřbitově, doma, na zahradě, je téměř jedno. My věříme v posmrtný život, v duši, která odchází a ostatky člověka je nutné uchovávat v úctě. Ale je také třeba ctít přání člověka. Vatikán by měl být daleko tolerantnější. Doba se vyvíjí a k tomu je třeba takto přistupovat,“ podotkl další z k něží.
Nyní bude stěžejní, jaké stanovisko k tomu vydá Česká biskupská konference. Může se stát, že bude mírnější, než samotný Vatikán. Pak by to ale znamenalo, že nařízení od papežského stolce není stejné pro všechny.
Přičemž dnes mnoho zesnulých si před smrtí přeje rozptyl na různá místa, což zákon vyloženě nezakazuje. „Popel zesnulého člověka je zcela hygienicky nezávadný, prochází až 1 100 stupni Celsia a to, co s ním pozůstalí udělají, je v podstatě jejich věc. Nakládání s těly zesnulých je už jiná kapitola a tam platí velmi přísná pravidla,“ podotkla ředitelka Pohřebního ústavu města a krematoria České Budějovice Kateřina Vrbová.