Ve výsledku je jedno, zda člověka léčí Čech, Rus, Španěl nebo třeba Němec, důležité je, zda něco umí. Ovšem většina českých pacientů nemá k lékařům z ciziny, pokud nejsou Američani, Švýcaři nebo Francouzi, důvěru.
Problém je v tom, že každý rok odchází do zahraničí na 200 absolventů medicíny, nejčastěji do Británie a Německa. Lákají je vyšší výdělky i lepší pracovní podmínky. Volná místa v Česku pak zaplňují lékaři z východu – nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska.
Česká lékařská komora loni přijala 1 363 nových členů, 400 z nich jsou cizinci. Čtyři desítky německých a rakouských klinik teď lákají tuzemské doktory i další zdravotnický a pečovatelský personál na náborovou akci přímo v Praze. A jak uvedla ČT, koná se už poosmé a podle organizátorů na ni každoročně zavítá kolem 1 500 zdravotníků nebo studentů lékařských oborů. Zhruba 100 až 150 z nich pak za prací do zahraničí odejde. [bomba]
„Největší zájem je o chirurgy, ortopedy a obecně o lékaře v nemocnicích. V poslední době je obrovský zájem také o zdravotní sestry a pečovatele,“ uvádí Zlata Stašková z pořadatelské agentury.
Počet českých lékařů působících v Německu neustále roste, podle České lékařské komory loni překonal tisícovku. Za posledních pět let se tak více než zdvojnásobil. Nejčastěji míří do nejbližších spolkových zemí – Saska a Bavorska. Většina pracuje v nemocnicích, vlastní praxi má jen padesátka lékařů. Desítky Čechů pracují také u záchranné služby.
V českých nemocnicích chybí asi 1 000 doktorů, ovšem tyto díry ve stavech nezachrání ani cizinci. A české doktory láká za hranice hlavně vyšší plat a lepší pracovní podmínky. Absolventi si v německých a rakouských nemocnicích mohou vydělat v přepočtu asi 115 tisíc korun měsíčně, vedoucí lékaři mohou mít až 450 tisíc a sestry nebo pečovatelky si přijdou až na 67 tisíc korun.
„To sice mohou, ale musí makat, mají zodpovědnost, a kdyby se jen z části k pacientům chovali tak, jak se u nás stále více doktorů chová, letěli by jak namydlený blesk,“ říká zkušená zdravotní sestra v důchodu paní Vlasta.
V loni bylo podle České lékařské komory v Česku přijato 284 lékařů ze Slovenska, 58 z Ukrajiny, 27 z Ruska a následovalo Bělorusko či Kazachstán.