V Česku se po Rumunsku a Litvě spotřebuje nejvíce alkoholu v Evropě. Česká republika proto čelí ostré kritice od odborníků na boj proti závislosti na alkoholu. Na konferenci v Praze zdůraznili, že Česko dělá málo pro to, aby snížilo spotřebu alkoholu, uvedl ČRO.
V Praze se sešli výzkumníci, lékaři, preventisté i zástupci průmyslu. Diskutovali o řešeních, jak snížit spotřebu alkoholu v Česku. Zatímco v západní Evropě spotřeba alkoholu trvale klesá, u nás se situace nemění.
„Každý Čech vypije zhruba 13 – 14 litrů čistého alkoholu, to je asi jedno pivo denně. Statistiky přitom počítají i kojence, takže v reálu je u dospělých číslo ještě o něco větší,“ uvedli účastníci konference. [bomba]
Ladislav Czémy z Národního ústavu duševního zdraví tvrdí, že s pitím má vážné potíže asi 300 tisíc Čechů. „A dalších 16 % dospělé populace má závažné problémy s alkoholem, které jim určitě zdravotně škodí,“ říká. Pomohlo by prý zvýšit ceny alkoholu nebo jej prodávat ve specializovaných obchodech.
Česko bylo kritizováno především za svůj laxní přístup k problematice. „Česká republika přijala evropský akční plán už v roce 2011, ale od té doby toho konkrétně udělala málo,“ řekl Lars Moller, zástupce WHO. Světová zdravotnická organizace chce ale Česku pomoci při zavádění účinných opatření.
Podle ministerstva zdravotnictví je kritika světové zdravotnické organizace prý nespravedlivá. „Protikuřácký zákon nastavuje účinné nástroje pro boj s alkoholismem zejména u mladých lidí. Zároveň naplňujeme akční plán, který má za cíl snížení spotřeby alkoholu v dospělé populaci i mládeže o 5 % do roku 2020, ale je třeba připomenout, že v boji s alkoholismem se musí změnit vzorce chování už v rodinách,“ říká mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.
Přičemž Česko vede i co se týče opilství mladistvých a dětí. Tento trend se u nás podle odborníků nemění už řadu let!