Zatím dostupná čísla hovoří až o 200 tisících infikovaných ze zhruba dvou milionů pacientů, kteří ročně nemocnicemi v ČR projdou. Účet za jejich vynuceně rozšířenou léčbu jde do miliard. Týká se to zvláště pacientů chirurgických oddělení, interny anebo léčeben dlouhodobě nemocných. Někdy končí případy fatálně, tedy smrtí. Ovšem dokázat, že právě to je přímou příčinou smrti a že se pacient nakazil “vinou“ nemocnice, je velmi složité.
Jde hlavně o pacienty, kteří mají třeba oslabený organismus po operacích, chronické onemocnění, jsou po chemoterapiích či mají souběh vícero chorob. Zvláště v chirurgických oborech jsou druhotné nákazy pooperačních ran s vleklým následným hojením časté.
„Tyto nákazy jsou skutečně celosvětový problém a záleží na tom, jak odpovědně proti nim nemocnice postupují a jak jsou odpovědné ve vztahu k pacientovi,“ řekl pro Právo Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.
Pro Bleskove.cz promluvil lékař jedné z českých nemocnic, který si nepřál být jmenován. Ten označil situaci v některých zařízeních za více než alarmující. „Někdy by se skutečně pacienti dostali i z velmi složitých onemocnění, operací a podobně, ale problém nastává v momentě, kdy přijde infekční onemocnění. A rozhodně není pravda, že čím sterilnější prostředí, tím je menší šance. Možná naopak. Návštěvy na ARO musí mít speciální oděv, ale pak zjistíte, že tam jeden dva tři pacienti za měsíc zemřou právě na infekční onemocnění,“ podotkl zkušený lékař. [bomba]
V souvislosti s pobytem v nemocnici se v průměru hovoří zhruba o sedmi procentech pacientů stižených druhotnou infekcí. „Jenže některé nemocnice se obávají ztráty dobré pověsti, a i když mají toto procento mnohem vyšší, zamlčují ho. Je tak velmi nesnadné přesný stav odhalit a bohužel se to děje nejen v Česku, ale i v dalších vyspělých státech,“ uvedl Prymula.
Obranou je, aby se pacienti ptali známých, kteří v dané nemocnici, kam sami míří, již byli, jaké s ní mají zkušenosti. V celé věci by pomohla větší kontrola špitálů, kde by se takzvané druhotné nákazy více kontrolovaly.
V evropských nemocnicích se podle statistik každý rok nakazí infekční nemocí kolem 2,6 milionu lidí. A zhruba 91 tisíc z nich takovou nákazu nepřežije.