Podle dostupných informací je v Mosulu v současné době stále 5 000 až 6 000 bojovníků IS. Kolik z toho je cizinců, není známo.
IS se Mosulu zmocnil v létě roku 2014. V nedávné době však v bojích s iráckou armádou a kurdskými polovojenskými oddíly přišel o velkou část území, kterou do té doby kontroloval na severu a západě Iráku. Mosul je jedinou velkou městskou oblastí, kterou nyní ovládá. Od pondělí se o znovudobytí tohoto druhého největšího města pokouší irácká armáda a její spojenci.
[bomba]
Obecně se dosavadní průběh ofenzívy hodnotí jako úspěšný. Postup iráckých vládních sil k Mosulu však zpomaluje nová taktika IS, při níž islamisté využívají výbušninami naložené vozy se sebevražednými atentátníky a dělostřeleckou palbu.
Důstojník 9. divize irácké armády pro agenturu AP uvedl, že jeho jednotky jsou asi kilometr od města Hamdáníja, kde žila početná komunita křesťanů a které je známé i pod názvy Bachdida či Karakoš. Dodal, že IS od úterý vypravil 12 aut s nastraženými výbušninami, které explodovaly ještě před dosažením svého cíle. Uvedl, že po ostřelování mají jeho jednotky jen malé ztráty, přičemž jejich počet neupřesnil.
Podle vojenských expertů by bitva o Mosul mohla trvat i několik týdnů či dokonce měsíců. Její náročnost dnes uznal i americký prezident Barack Obama. Podle zpravodajské televize CNN však současně vyjádřil přesvědčení, že tato bitva skončí porážkou IS.