Hygienici letos zaznamenali 89 případů klíšťovky, což je o 52 více než ve stejném období loni. „Výskyt onemocnění je vyšší, protože podmínky v přírodě jsou pro klíšťata téměř ideální,“ řekla Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice.
Nejedná se prý ale o “epidemii" klíšťové encefalitidy v regionu, protože v roce 2006 hygienici zaznamenali v Jihočeském kraji 171 případů. I tak je ale situace varovná!
„I v minulém týdnu přibyli čtyři noví pacienti. Setkáváme se s tím i v listopadu a někdy také začátkem prosince. Důvodem je mimo jiné to, že inkubační doba trvá tři týdny, takže lidé přijdou s onemocněním k lékaři až s měsíčním zpožděním," uvedla Luňáčková. [bomba]
Stále narůstá i počet pacientů s lymskou boreliózou, kterou rovněž přenášejí klíšťata. Hygienici registrují letos 170 případů, v minulém týdnu jich přibylo sedm. Loni v tuto dobu přitom bylo v kraji o 58 případů méně.
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkováni proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.