Od příštího roku přitom bude moct úřad města nebo obce vyžádat potvrzení o revizi. V případě, že majitel povinnost nesplnil a potvrzení nepředloží, může mu uložit až 20 tisíc korun pokuty. A v případě nehody, požáru, může pojišťovna odmítnout vyplatit plnění!
Už teď je jasné, že technici všechny kotle zkontrolovat nestihnou. Kontrolou by měl projít každý kotel, který má výkon větší než 10 kilowatt. „Takových je asi 800 tisíc, z nichž čtyři pětiny spadají do kategorie ,neúsporné´. Jde většinou o kotle na uhlí, dřevo nebo jiná pevná paliva v rodinných domech určených k trvalému bydlení i k rekreaci,“ říká tiskový odbor ministerstva životního prostředí!
Revize platí i pro krbové vložky, pokud jsou napojené na radiátory a s tepelným příkonem od deseti kilowattů výše. S blížícím se koncem roku se už nyní prodlužují čekací lhůty na servisní techniky. Ti mají plné ruce práce s obsloužením stávajících zákazníků a hlavní nápor je zřejmě teprve čeká. [bomba]
Kotel má být dle zákona o ochraně ovzduší instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a tímto zákonem a spalovat palivo určené výrobcem kotle, což se mnohde neděje a důsledkem jsou zakouřené obce v zimním období.
Problémy jsou pak s ekologií. I proto schválili poslanci možnost kontrol úřadů v domech lidí, aby zjistili, čím topí. Výjimkou nejsou šílenci, kteří nacpou do kotle PET láhve, hadry od oleje i další nebezpečný odpad. A ti se rozčilují nejvíce, že jim kontroly “zasáhnou do jejich soukromí a svobody“! Přitom jde hlavně o okolí. Pokud někdo v obci nacházející se v údolí zatopí podobným odpadem, “přiotráveni“ jsou v okolí všichni a stávají se tak rukojmí někoho, kdo je laxní.