Ani jednorázový bonus 35 tisíc korun za deset nočních služeb nepřilákal více obvodních lékařů na pohotovosti. To znamená, že zcela reálně hrozí, že někde prostě nebude mít kdo sloužit. Doposud se snaží kraje a města řešit tento nedostatek specialisty z nemocničních oddělení, ale ani ti už nechtějí dělat víc, než musí.
Za vším jsou bohužel peníze. Podle Sdružení praktických lékařů totiž není dostatečná motivace. Praktičtí lékaři by uvítali vyšší sazbu za hodinu namísto současných 250 až 500 korun a také lepší vybavení v ordinacích. [bomba]
Zajistit noční pohotovost není jednoduché například v ostravské nemocnici. „Je to velmi náročné a tento problém se opakuje každý měsíc. Praktičtí lékaři jsou v těch službách zapojeni tři, zbytek jsou lékaři s odborností a eventuálně emeritní lékaři,“ uvedl už pro ČT ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig. Podobně jsou na tom i další české nemocnice.
V ČR z celkového počtu 5 200 na lékařské pohotovostní služby dochází zhruba pětina. Ministerstvo zdravotnictví přesto žádnou úpravu neplánuje. „Zatím se zdá, že systém funguje a chceme ho zachovat,“ uvedl mluvčí Ladislav Šticha. Zůstane tedy i pětatřicetitisícový bonus pro praktiky, který by měl ročně zdravotní pojišťovny přijít na desítky milionů korun.
„Ministerstvo opět jen čeká a čeká asi na to, až bude situace kritická a nebude mít kdo sloužit. A my taky nemůžeme naše lékaře, kteří jsou celý den na nohou, nutit, aby ještě šli večer na pohotovost. Jde to občas, ne stále,“ řekl Bleskove.cz jeden z náměstků ředitele nemocnice v Jihočeském kraji.
„Sám jsem lékař a chápu, že praktici chtějí mít svůj klid a volno, ale to všichni. A proto jsme se na tu doktořinu dali, abychom lidem pomáhali. Leč, bohužel, někteří to dělají opravdu hlavně a především pro peníze,“ namítl.
Zatímco někde jsou už tak pohotovosti málo dostupné, protože někde i skončily, do budoucna se může stát, že budou místy zcela zrušeny. A pacienti budou muset i desítky kilometrů do nemocnice. Nebo si budou volat záchranku, což bude zase pro tuto službu zátěží.