Česká národní banka doporučila, aby banky a stavební spořitelny lidem neposkytovaly úvěry, které by stoprocentně pokrývaly pořizovanou nemovitost. Banky sice tvrdí, že tolik hypoték se stoprocentním plněním neposkytují, ale už nyní je jasné, že o mnoho klientů přijdou. Navíc tak trestají ty, kteří si půjčovali střídmě a dodnes poctivě hypotéku splácí. A ty, kteří si zbytečně půjčili mnoho milionů korun, už stejně nemovitost nemají.
Nejnižší úrokové sazby v historii lákají k hypotékám stále více lidí, v případě skokového růstu by ale někteří mohli mít problém se splácením. Se zrušením stoprocentních hypoték prý banky neočekávají, že by přišly o výraznou část klientů. Nicméně k tomu podle mnoha odborníků dojde.
V loňském roce vystoupal objem poskytnutých hypoték na nové maximum. Lidé si půjčili přes 184 miliard korun. Jen za první pololetí letošního roku pak banky a spořitelny poskytly dalších 100 miliard. Proto má letošní rok nakročeno k novému rekordu. [bomba]
V současné době je asi nejnižší úroková sazba 1,84 procenta, zatímco před pár lety se šplhaly úroky až k 8 procentům.Ceny bydlení přitom rostou, u bytů meziročně o víc než osm procent, u pozemků je nárůst podobný. Rodinné domy zdražily méně.
„Lidé by si měli dobře rozmyslet, na co mají a co do budoucna zvládnou splácet. Jsou tací, kteří teď vydělávají stovky tisíc, vezmou si hypotéku za mnoho milionů, pak změní práci a nestačí se divit,“ dodává jeden z bankovních pracovníků, který je přesvědčen o tom, že novinka se stoprocentními úvěry na bydlení bude mít na realitní trh rozhodně dopad.