Po zřízení evidence nejvíce volaly obce, které nyní budou moci přihlédnout k tomu, jestli dotyčný přestupek opakuje, a mít možnost udělit mu přísnější postih.
„Doposud to fungovalo tak, že pokud policisté někoho přistihli, například při krádeži nebo méně závažném ublížení na zdraví, nemohli snadno ověřit, zda dotyčný podobný přestupek nespáchal už někde jinde. Centrální evidence pomůže nejen účinněji postihovat recidivu, bude také využitelná i pro programy prevence,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). [bomba]
Systém nebude registrovat veškeré přestupky, ale jen ty, jejichž evidence je odůvodněna preventivním působením na pachatele. A zároveň zpřísněným postihem v případech recidivy spolu s dalšími přestupky, které mají vliv na posuzování spolehlivosti podle některých zvláštních zákonů. „Jde například o přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku,“ uvedla ředitelka Rejstříku trestů Radka Paulová.
V srpnu 2015 odhadovalo vedení Rejstříku trestů, že nový systém bude stát 50,2 milionu a dokončen bude v lednu 2017. Poté ministerstvo vypsalo transparentní výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 20 uchazečů, a odhadovaná cena byla 32 milionů korun.
Prvního června 2016 výběrové řízení vyhrála společnost CCA Group, která zvládla vytvořit systém. A celková cena je nakonec 8,5 milionu korun. Zda i za tuto cenu bude systém spolehlivý, ukáže až čas.