Peticí lidé vyjádřili podporu zemské vládě Dolních Rakous, která zaujala negativní stanovisko k plánu energetické společnosti. Podle dolnorakouské rady pro životní prostředí Stephana Pernkopfa je to jasný signál, „abychom na Česko zatlačili" a aby „Evropa změnila svou energetickou politiku".
„Plány na rozšíření elektrárny je třeba co nejostřeji odmítnout, neboť jaderná energie představuje nezvladatelné bezpečnostní riziko," uvedl dále Pernkopf s tím, že očekává od české strany jasné odpovědi na pochyby, které Dolní Rakousy vyjádřily.
Českým úřadům chce Pernkopf předat i samotnou petici. O schůzku už prý v této souvislosti požádal také českého ministra životního prostředí Richarda Brabce. „Česko musí plány na rozšíření přehodnotit a zahájit změnu energetické politiky," dodal rada pro životní prostředí. [bomba]
Pernkopf rovněž připomněl, že se grémium zástupců jednotlivých spolkových zemí pro otázky životního prostředí před časem jednomyslně usneslo na tom, že by spolková vláda měla usilovat o zastavení vyplácení prostředků z regionálních fondů EU těm zemím, které dál sázejí na jadernou energii. Kancléře Christiana Kerna dnes vyzval, aby v tomto smyslu začal jednat.
Stephan Pernkopf dlouhodobě vystupuje proti výstavbě nových reaktorů v Česku. Před časem zadal vídeňské univerzitě vypracování studie, která má zkoumat riziko zemětřesení v okolí Dukovan. Oblast, v níž elektrárna leží, je totiž podle něj „známa svou seizmickou aktivitou".
Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2 040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.