Informace o trestním stíhání potvrdil Českému rozhlasu státní zástupce Adam Borgula. O jakou konkrétní kauzu jde, ale odmítl blíž komentovat. Stíhání soudkyně potvrdil i předseda českobudějovického soudu. Zda se týká právě případu Via Chem Group, není zatím zřejmé.
„Vím o tom, že policejní orgán zahájil trestní stíhání Marie Červinkové,“ uvedl šéf Krajského soudu v Českých Budějovicích Milan Tripes. Sama soudkyně Červinková se k obvinění odmítla vyjádřit s tím, že žádné informace podávat nebude.
Kriminalisté soudkyni viní z toho, že zajistila prospěch akcionáři dlužníka a způsobila tak vážnou újmu několika účastníkům řízení. „Můžu potvrdit, že ve věci manipulovaných insolvenčních řízení, kterou vede policie Královéhradeckého kraje, zahájila dne 20. 9. 2016 trestní stíhání jedné osoby, a to na základě mého pokynu a se souhlasem prezidenta republiky,“ uvedl Borgula. [bomba]
Informaci, že trestní stíhání se týká ženy, potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Na začátku minulého týdne dal pan prezident souhlas se stíháním soudkyně z Českých Budějovic," dodal mluvčí.
Paradoxem však je, že zatím soudkyně ve funkci dál zůstává. Ministerstvo spravedlnosti podle své mluvčí Terezy Schejbalové uvedlo, že oficiální zprávu o stíhání Červinkové nedostalo. Naplnění trestného činu spočívalo podle dozorového státního zástupce „ve výkonu funkce soudce v rozporu s jeho povinnostmi a v rozporu s povinnostmi uloženými insolvenčním zákonem". Za zneužití pravomoci hrozí v případě prokázání viny jeden rok až pět let vězení.
V kauze společnosti Via Chem Group a manipulace s insolvenčními řízeními vznesla policie letos v lednu po razii v ústecké Spolchemii a na Krajském soudu v Českých Budějovicích obvinění z řady trestných činů - ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.
Případ souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Petra Sisáka, který patří mezi obviněné. Stíhaný je i advokát Ivo Hala a dalších 12 lidí. V menší míře se případ týká i dalších firem či podvodů. Například fotbalového klubu Slavia Praha, který do loňska vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Právě jeho skupina podle policie obrala o téměř 25 milionů korun.