Kalouskova TOP 09 teď chce dokonce navrhnout, aby zákon na ochranu úředníků před urážkami byl zrušen. Ovšem už nikdo neřekl, že místo toho by mohli být chráněni právě záchranáři.
V novele přestupkového zákona, kterou na konci června podepsal Miloš Zeman, opoziční TOP 09 vadí především to, že se zvýšují pokuty za některé přestupky a urážka policisty nebo úředníka bude nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10 000 korun.
„Je to další významný zásah do základních lidských práv v České republice,“ řekl šéf strany Miroslav Kalousek. Oba zákony TOP 09 zařadila na svůj Seznam nesvobody.
Jenomže Kalousek už neříká, jak ochránit záchranáře. Nikoli statusem úřední osoby či veřejného činitele, jak se o to v minulosti někteří snažili, ale účelně.
„Statut úřední osoby naše lidi před agresivními a opilými lidmi neochrání. Naopak by zvýšil riziko postihů za jejich pochybení,“ namítal šéf středočeské záchranky Milan Houdek i šéf asociace Záchranných služeb ČR Marek Slabý. [bomba]
Poslanci by spíš měli předložit zákon, který postihuje velmi tvrdě ty, kteří zaútočí při výkonu profese na ty, kteří zachraňují lidské životy. Některé případy dokonce končily vážným zraněním či i smrtí.
„My se můžeme bránit maximálně jako každý běžný občan. Ale když se někomu snažíte zachránit život, přijde k vám opilý nebo zfetovaný kamarád pacienta, začne do vás bušit pěstmi, kopat a podobně, tak je to problém. A tohle nikdo neřeší,“ říkají někteří záchranáři.
Proč mají vlastní zákon policisté, to ještě každý pochopí. Jsou také vystaveni velkému riziku. Ale proč úředníci taky a záchranáři ne, je zarážející. Nic podobného se však zatím ve Sněmovně nechystá. „Je to Kocourkov v praxi. Kdejaký úředník, který sedí v kanceláři a někdo mu, někdy možná i pravdivě, řekne, že je vůl, má větší možnosti, než když nás při záchraně lidského života zkope, anebo nadává tak sprostě, že se to ani prezentovat nedá. Je to prostě o prioritách zákonodárců, bohužel,“ dodal záchranář.