Už téměř deset let je možno, aby policie násilníka vykázala z domu. Nejvíce takových případů je v Ústeckém kraji. Zde policie loni vykázala z domu na 163 lidí. Za letošní rok se jedná už o 127 násilníků.
„Ústecký kraj, který měl od začátku nejvyšší čísla, v tom trendu tedy pokračuje,“ uvedla ředitelka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.
V celé České republice jde letos zatím o více než 900 lidí. „Dobrou zprávou ale je, že jen málo z násilníků po návratu domů znovu ohrožuje své okolí,“ podotkla Petra Vitoušová. Počet opakovaných vykázání se prý drží na nízkém procentu. [bomba]
Problém ale někdy je, že o tom, zda bude násilník prvotně vykázán nebo ne, rozhoduje policista. „Ten rozhoduje, zda jde o běžnou hádku nebo už domácí násilí. Někdy může být problém. Sice jsou policisté vyškolováni na tyto výjezdy, ale znám případy, kdy to podcenili a útočník pak zbil ženu pomalu do bezvědomí,“ prozradila Bleskove.cz jedna z intervenčních pracovnic.
Nakonec je pak na soudu, jak rozhodne. Ochranná lhůta se může prodloužit na měsíc a někdy až na rok.
Někdy jsou týráni i senioři. Jsou bezbranní, slabí a mezi jejich tyrany patří děti, vnuci nebo i partneři. Nejde ale o tolik časté případy, jako u žen či dětí.