Macalíková prý odchází na vlastní žádost ke konci října. Není vyloučeno, že právě ona se stala “obětním beránkem“ celé frašky, která by se měla snad zapsat do dějin médií. Policie totiž požadovala částku 25 milionů korun za to, že Český rozhlas chtěl informace, které by tato státní instituce měla mít běžně zpracované. A měla by je umět poskytnout.
„Je to pravda, končím k 31. říjnu 2016,“ uvedla pro ČRO Jana Macalíková. Právě rozhlas chtěl poskytnout podrobné informace o všech trestných činech za posledních pět let jako podklad pro mapu kriminality. Zatímco v jiných zemích ji mají běžně a poskytují ji novinářům zdarma, u nás za ni chtěla policie zaplatit. A tvrdě. [bomba]
Nehoráznou cenu, kterou si řekla, je prý za to, že zjišťování údajů si vyžádá desítky hodin času a zaměstná mnoho pracovníků Policie ČR. Přičemž tyto informace, jako třeba mapu nehodovosti, by policisté měli mít zpracovanou a pouze ji aktualizovat.
Kriminalisté se ústy mluvčí Macalíkové snažili vysvětlit, proč nemůže jinde ve světě běžně dostupné údaje poskytnout zdarma. Policie by prý musela posoudit každý z 1 543 485 trestných činů, aby ochránila osoby, jichž se kauzy týkají. To by prý její práci ochromilo, a proto je podle ní částka přiměřená.
Zvláštní je, že jinde ve světě to práci neochromí, nepoškodí lidi, pouze v ČR ano. Přičemž ČRO nešlo o detaily, jména, data narození nebo dokonce rodinného stavu pachatelů ani obětí, ale o všeobecné informace, které je policie dokonce povinna poskytnout nejen médiím, ale i veřejnosti.
Protože kauza vzbudila v řadách policie a ministerstva vnitra velké “haló“, bylo asi nutné někoho obětovat. A tak šla mluvčí…