Učinili tak i přesto, že se Gazdík dohodl s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), že autorské poplatky by se neměly zvyšovat o více než trojnásobek inflace za minulé tři roky. Sám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dokonce označil zvýšení plateb za nehorázné.
Gazdík tak chtěl zabránit tomu, aby se autorské poplatky kolektivnímu správci, především společnostem OSA a DILIA navýšily o padesát procent. Nakonec i tak výbor jeho pozměňovací návrh zamítl a doporučil Sněmovně vrátit do druhého čtení vládní novelu autorského zákona.
„Velmi mě překvapilo, jak dnešní výbor probíhal. Je evidentní, že OSA nelení a lobbuje na všech stranách. Má z toho lukrativní byznys a ministerští úředníci jí v tom pomáhají,“ řekl naštvaný Gazdík.
Ministr kultury Daniel Herman se jednání výboru nezúčastnil, proto jej zastupovala náměstkyně Petra Smolíková. Ta se na jednání vyjádřila, že pozměňovací návrh nebyl dostatečně projednán. [bomba]
„Paní náměstkyně zřejmě zapomněla na naši schůzku, u které seděla se mnou a s ministrem, a přeje si, aby OSA mohla dál zdražovat jako doposud a odírat obce a živnostníky,“ řekl stále naštvaně Gazdík.
Poslanec chce nyní nejen jednat o situaci s ministrem kultury Hermanem, ale svolal na čtvrteční dopoledne demonstraci. Protestní průvod by měl začít u pražského sídla OSA a pokračovat k budově ministerstva kultury.
Zatímco někteří hudebníci a autoři jsou proti zastropování, protože jde prý o omezování soukromého podnikání, jiní by s ním souhlasili. Už třeba proto, že kvůli zdražení poplatků mohou zdražit honoráře některých akcí, i některé nosiče, což mnozí také vidí jako kontraproduktivní krok.