Od začátku roku je oficiálně evidovaných 258 případů. Jen za poslední týden přibylo dalších 23 nemocných. Teď se žloutenka typu A objevila i mezi žáky. Jde o případ ze Základní školy Masarova v Brně-Líšni. Hygienici už dříve upozornili, že pokud se nákaza dostane do škol, bude to znamenat velký problém. Proč tedy tvrdili, že se epidemie už téměř nešíří?
„Máme jeden případ žloutenky, informovali jsme o tom rodiče. Žáky z celé školy jsme znovu poučili o hygieně, kterou je potřeba dodržovat. Děti ze třídy, do které nemocný chodil, se nesmí stýkat s ostatními. Škola jim bude začínat o chvíli později, používají oddělené záchody, do jídelny chodí v jiný čas než zbytek školy. Jejich stůl i nádobí se speciálně dezinfikuje,“ uvedla zástupkyně školy Alexandra Zálešáková.
Krajská epidemioložka Renata Ciupek už nedávno uvedla, že preventivní opatření jsou individuální. „Děti chodí na pravidelná vyšetření, můžeme je také dodatečně zaočkovat,“ podotkla.
Problém ale je, že v dětském kolektivu se všechny infekční nemoci šíří mnohdy až neskutečně rychle. A pokud se najdou děti s oslabenějším imunitním systémem, může to spustit až lavinové šíření. [bomba]
Nejvíce zasažené žloutenkou typu A je Brno, kde jsou zhruba tři čtvrtiny nemocných. Magistrát naočkoval své sociální pracovníky a část strážníků, chystá se k tomu i záchranná služba. Nejpostiženější skupinou jsou lidé ve věku od 20 do 44 let, avšak nákaza zasáhla všechny věkové kategorie.
Objevila se ale i na Vysočině či ve Zlínském kraji. Šířit se může i dál. Především, až začne nový školní rok vysokoškolákům, tedy od října.
Podle hygieniků je počet onemocnění žloutenkou, která se začala šířit především od narkomanů a bezdomovců, v kraji nejvyšší od počátku tisíciletí. Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová však upozornila, že v minulosti byly počty nakažených mnohem větší. Zatímco v roce 1979 bylo v celé zemi 32 tisíc nemocných, nyní se počty pohybují přes pět set.