Protože praktičtí lékaři viděli silný tlak a ani u veřejnosti neměli podporu, raději se, i když po hádkách, s resortem zdravotnictví rozhodli protest zrušit! Na oplátku se i ministerstvo nabídlo, že vyhoví částečně doktorům a navýší jim pravidelné platby od zdravotních pojišťoven.
Místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ale potvrdil, že požadovaných šest procent navíc u kapitačních plateb, což jsou měsíční platby za každého registrovaného pacienta, příští rok nedostanou.
„Šesti procent jsme nedosáhli, to byl náš maximální požadavek. Jsme schopni akceptovat rozložení tohoto navýšení, řekněme, do dvou let. To znamená, pro tento rok jsme dosáhli uspokojivého kompromisu,“ uvedl. [bomba]
Jenže mnozí lékaři z nemocnic či další nechápou, za co chtějí praktici přidat. „Já třeba sloužím přesčasy, operuji, mnohdy trávíme na sálech šest osm deset hodin, do toho řešíme další případy. Víkendy, svátky a když se hodně daří, mám 60 tisíc měsíčně. Můj bývalý spolužák praktik, který má víkendy volné, maximálně má návštěvy u pacientů a rozhodně se ,nepřetrhne´, si čistého vydělá okolo 80 tisíc měsíčně. Nezávidím mu to, jen nechápu, proč chtěli stávkovat,“ řekl Bleskove.cz pan Petr, lékař z jedné z pražských nemocnic.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v České televizi řekl, že platby by měly vzrůst zhruba o dvě procenta. „Ministerstvo potvrdilo tu nabídku, to znamená meziroční nárůst zhruba kolem dvou procent. A zástupci praktických lékařů tu nabídku zváží," uvedl ministr.
Také slíbil, že projedná rozšíření jejich pravomocí. „Především v oblasti předoperačních vyšetření, ale i dalších eventuálních výkonů. A dohodli jsme se, že zahájíme proces revize preskripčních omezení praktických lékařů,“ vyjmenoval lidovecký náměstek ministra Tom Philipp.
Pacienti by tak podle dohody nově nemuseli například na předoperační vyšetření do nemocnice nebo pro některé léky ke specialistům.