Pokud má někdo vysokou školu, ale nemá praxi, stává se pro mnoho podnikatelů a firem nepoužitelný. Pak jsou zase ti absolventi, kteří u pohovoru uvedou, že chtějí mít nástupní plat čtyřicet až padesát tisíc korun a za méně by nepracovali. Okolo pěti až šesti procent absolventů VŠ končí v evidencích uchazečů o práci!
„A to je problém. Nemají praxi, vlastně nic neumí, jen si myslí, že když mají vejšku, automaticky musí dostat velké peníze. Ale v tom to není,“ řekl Bleskove.cz pan Zdeněk, ředitel velké české firmy.
Mnoho vysokoškoláků by ale zase naopak rádo přijalo i méně placenou práci, ale nemají praxi, tak nejsou přijati. Přitom mnoho absolventů je velmi schopných, šikovných a ochotných se učit novým věcem. U některých společností ale prostě neuspějí. [bomba]
„Kde mám vzít tu praxi? V rámci studia? A očekávám, že když vystuduji obor management a podnikání, že to budu moc dělat. Takhle mi nezbude nic jiného, než jít dělat k otci do firmy, který prodává náhradní díly na auta,“ řekl mladý Vojta, který dokončil vysokou a už u šesti společností ho odmítli, nebo se neozvali.
V rámci ČR je několik tisíc vysokoškoláků na úřadech práce. Jindy to nejsou jen absolventi, ale i starší ročníky. Ti zase očekávají práci adekvátní svému vzdělání. Když ale v regionu není, oni odmítnou jít za prací jinam a stejně tak odmítnou jít na nižší post. A to je problém.
„Měla jsem tu v evidenci pána, který osmnáct let dělal ředitele. Pak firmu zrušili a on mi řekl, že bude dělat jedině ředitele a že pod plat šedesát tisíc měsíčně prostě pracovat nebude. Je to s nimi složité a neuvědomují si, že takhle to nefunguje,“ uvedla pracovnice pražského úřadu práce.