O stávce rozhodlo sdružení praktických lékařů. Akci může odvrátit jedině čtvrteční jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, který ale krok doktorů označil za předvolební vydírání.
Prvotním impulsem pro protest praktických lékařů byla snaha koaličních poslanců dostat do novely zákona o vzdělávání lékařů ustanovení, podle kterého by doktoři z ambulancí povinně absolvovali stáže v nemocnicích.
Po kritice z řad lékařů sice poslanci stáže do zákona nakonec nezařadili, spustili ale pohněvaná rokování praktiků, která nyní vyústila v oznámení jednodenní odstávky medicínských služeb – a umocnila tak stav ohrožení primární péče, který Sdružení praktických lékařů vyhlásilo už na konci prázdnin. [bomba]
„Je to varování a upozornění veřejnosti, že je zde dlouhodobě neřešený problém, který se týká financování i podpory primární péče. Chceme, aby se tento problém řešil. Pokud by tento dlouho trvající stav pokračoval i dále, tak se nám primární péče za čtyři až pět let rozpadne,"řekl předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
Praktici by stávku zrušili jen tehdy, pokud by ministr přistoupil na jejich požadavky. Například by musel rozšířit kompetence při předepisování léků a zvýšit o šest procent takzvané kapitační platby čili poplatky, které lékaři pobírají za pacienty ve svých kartotékách. Lékaři si totiž dlouhodobě stěžují na to, že jim peníze přibývají pomaleji než kolegům v nemocnicích.
„S praktickými lékaři komunikujeme a je tady dohoda, že jejich zástupci se sejdou s náměstkem, který připravuje úhradovou vyhlášku. Všichni ale prostě o deset procent navýšeno dostat nemůžou, na to systém nemá,“ vysvětlil pro ČT Němeček.
Po čtvrtečním jednání bude jasněji. Jedno je ale jisté, že pokud lékaři budou jeden den stávkovat, svět se točit nepřestane a nikdo z pacientů snad nezemře.