Zatímco na konci roku 2010 ve spolkové republice pracovalo 422 lékařů z České republiky, k poslednímu dni loňského roku jich bylo už 921. Vyplývá to z čísel německé lékařské komory. Jen za posledních pět let do SRN odešlo z České republiky na 500 lékařů. Nejčastěji jsou v Sasku a Bavorsku, tedy dvojici příhraničních zemí.
„Hlavním důvodem je větší svoboda a možnost volby. Myslím tím hlavně to, že díky vysokému platu si třeba člověk nemusí brát hypotéku nebo může dát výpověď a nemusí se přitom obávat, že mu za chvíli dojdou úspory,“ uvedl anesteziolog Otakar Málek, který pracuje v Drážďanech. [bomba]
Lékaři v Německu, na rozdíl od českých nemocnic, pracují v průměru kolem 50 hodin týdně, ale například víkendové služby mají jen jednou do měsíce. K tomu mají další výhody, bonusy a podobně.
Vůbec nejméně českých lékařů působí v Brémách a Hamburku. V obou z těchto spolkových zemí jsou jen dva. Průměrný nástupní plat lékaře v Německu je okolo 80 až 90 tisíc korun. Většina z nich má ale daleko více. Pokud jde o specialisty a zkušené odborníky, mohou si s klidem vydělat až okolo čtvrt milionu měsíčně.
„Nástupní plat jsem měl 24 000 korun. Nyní mám s přesčasy, odměnami a nočními měsíčně okolo 46 000 korun. Ale to upřímně padám na ústa,“ svěřil se pan Petr, jeden z pražských lékařů, který zvažuje jít také do zahraničí. „Nemám rodinu, mám tu nemocnou matku. Naštěstí se o ni postará sestra, takže si to zřejmě budu moct dovolit. Umím tři jazyky a věřím, ž se neztratím,“ říká lékař.
Podle českého ministerstva zdravotnictví není situace s odchodem lékařů nijak dramatická. „Není to příjemné, ale není to nějak katastrofální…,“ tvrdí ministr Svatopluk Němeček. Ovšem, mnozí primáři i ředitelé nemocnic to vidí jinak a někde už je situace doslova katastrofální. Pokud to takto půjde rok dva dál, mohou zaniknout celá oddělení, případně někde i celé nemocnice.
Mnohde už dokonce některá oddělení svůj provoz omezila. Nejsou lékaři a někde nejsou ani zdravotní sestry.