Nádhernou a legendární Samsonovu kašnu nechal s posvěcením města a za peníze daňových poplatníků ukrýt za dřevěné bednění, kde bude po tři týdny. Od ní vede lávka do Domu umění. Ten sám o sobě je velmi málo navštěvován. A tak si desítky tisíc občanů Budějovic i turistů myslí, že jediným důvodem bylo, jak zvýšit návštěvnost kulturního stánku.
„Tohle může udělat a povolit jenom antikulturní hovado. Mám tu skupinu turistů z Francie a ti, když se dozvěděli, že to je k ,propagaci´ památek ve městě a že to magistrát povolil, začali si ťukat na čelo a dva se zeptali, jestli náhodou nevedou město psychopati,“ řekl Bleskove.cz pan Petr, turistický průvodce.
Jan Šépka, pražský architekt a autor projektu si stojí za prospěšností akce spočívající v obednění kašny. “Lidé dle mého názoru nepochopili záměr, kterým je to, aby si lidé uvědomili, co pro nás veřejné stavby znamenají a jaké představují hodnoty,“ tvrdí umělec.
„Ne, my jsme asi všichni úplně blbí! To, že město není schopno více udělat pro to, aby sem turisté jezdili, aby propagovali památky, aby se o nich vědělo, mluvilo, neznamená, že to někdo uzavře do bednění. Kdyby to alespoň nebylo tak okaté ,píár´ Domu umění. Kdyby šlo opravdu o propagaci památek, nebude lávka, kterou se dá ke kašně dostat, z toho domu, ale třeba z radnice…,“ míní obyvatelka krajské metropole paní Zdena. [bomba]
V tomto stavu zůstane kašna do 2. října, pak se zase bednění rozebere. Nápad, který měl možná dobrý základ, ale lidé ho opravdu nepochopili, protože je totálně naštval, znechutil a dokázal, že v Českých Budějovicích si opravdu úředníci dělají, co chtějí, skončil jako fiasko. „Je dobré, že se o tom mluví, že se vedou diskuze, že to vzbuzuje i negativní reakce,“ myslí si Šépka.
Projekt zkritizoval i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD)! „Jestli má umění provokovat, pak se to zabedněním Samsona na budějovickém náměstí povedlo. Zastánci a odpůrci projektu se hádají a provozovatel Domu umění má o reklamu postaráno. Za veřejné peníze, podotýkám. Myšlenka něco zabednit a zavřít, abych si teprve potom uvědomil, co to pro mě znamená a jak moc mi to chybí, je ovšem inspirativní. Zkusím to doma na ženě a dětech,“ napsal na svůj Facebook.
Kurátor galerie Michal Škoda se ale ohrazuje s tím, že tato akce vůbec nenarušila rozpočet galerie, město podle něho kvůli tomu nedalo navíc ani korunu. Ročně pořádá galerie osm výstav, každá z nich vyjde přibližně na 250 tisíc korun. „Co může na výstavě vyjít na 250 tisíc korun, mě zaráží. Ano, každá je jinak rozsáhlá, ale čtvrt milionu na výstavu, na každou?,“ podivuje se i jeden z nejmenovaných českých umělců.
Zkrátka je nyní jasné, že Dům umění potřeboval ještě více zpropagovat, tak z něj autor udělal lávku ke kašně, které si na náměstí všimne každý. Nelze ji přehlédnout. S ostatními památkami, vyjma obří Černé věže, je to už horší.