Finanční správa bude moci nově kontrolovat, zda majetek odpovídá příjmům občana. To znamená, že například, pokud má někdo dům v hodnotě dvaceti milionů a k tomu na hypotéku, která je 40 nebo 60 tisíc měsíčně, a vydělává oficiálně 30 tisíc, stane se podezřelým.
Zatímco opozice z řad ODS a TOP 09 hovoří o šikaně a zásahu do soukromí, včetně “české závisti“, koalice i prezident Zeman v tom vidí smysl. „Kdyby byl původ majetku hned, možná by tahle země nebyla tak rozkradená. Faktických milionářů, co si peníze vydělali, zdědili, vyhráli, je opravdu hodně málo v této zemi. Když to nejsou podvodníci a korupčníci, tak šmelináři určitě,“ míní jeden z poslanců paradoxně z ODS, který sám za sebe pro přiznání majetku je, ale jako člen pravicové strany musí být kritický.
Pokud nově částka nebude sedět o více než pět milionů korun a původ majetku se neprokáže, mohou úřady nepřiznaný příjem dodatečně zdanit, případně zahájit trestní stíhání a majetek by mohl být v krajním případě zabaven.
Podle kritiků povede novinka jen k udávání ze strany sousedů. Což je ale ve výsledku nesmysl. Nyní zákon čeká pouze na podpis prezidenta, který jej dlouhodobě podporuje. [bomba]
„Pan prezident zpřísnění zákona, jehož schválení dlouhodobě podporuje, vítá,“ řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Návrh totiž senátoři během projednávání v horní komoře výrazně zpřísnili. Původně počítal s hranicí sedmi milionů, senátoři se ale rozhodli hranici snížit na pět milionů. Pro změnu byli především senátoři z ČSSD, přivítal ji ale také ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Kontroly z berňáku nově dopadnou na všechny, u nichž úředníci budou mít pochybnosti. Zatímco ODS, TOP 09 a někteří další zuří, byť není důvod k panice, v zahraničí je takové nařízení zcela normální.
„Když jsme si u Lince koupili dům za 12 milionů korun, do dvou týdnů u nás zvonili úředníci z berňáku. Byli milí, pozdravili, požádali o prominutí, že se takto dotazují, ale že je to jejich povinnost a zda můžeme dokázat původ peněz, z nichž jsme nemovitost pořídili. Samozřejmě jsme předložili doklady o tom, že šlo o dědictví po příbuzných,“ řekla pro Bleskove.cz Andrea Mayer, původem Češka, která s takovým zákonem naprosto souhlasí.
„Bát se musí jen zloději, ti, co si nakradou, ti, co nemají čisté svědomí. V Česku měl být tenhle zákon už 25 let. Jenže lidi jako Klaus, Dyba, Kočárník, Dlouhý, Topolánek, Kalousek nemohli potřebovat, aby vznikl,“ míní žena pracující v realitní oblasti.
Nově bude platit, že pokud bude muset poplatník doplatit daň nižší než dva miliony korun, penále bude čítat 20 procent z této částky. V opačném případě půjde o penále 50procentní. 100 procent navíc zaplatí pak ten, kdo nebude s finanční správou spolupracovat.