Novelu zákoníku práce, kterou předložili poslanci opoziční KSČM, Sněmovna zamítla na návrh poslanců vládního hnutí ANO a opoziční ODS těsnou většinou hlasů.
Kritici předlohy mluvili o dopadech na zaměstnavatele a na ekonomiku a poukazovali na možné zneužívání neschopenek. Zastánci zase argumentovali hlavně prospěchem pro zaměstnance. „Vždyť už nyní přibývá nemocí u mladých lidí, protože se bojí marodit a dovolená jim na to často nestačí. Máme 30 i 40leté lidi s mrtvicemi, kolapsy a kardiovaskulárními problémy,“ varuje jeden z lékařů, který nechápe, že politikové více nepřemýšlí.
„Stát to totiž pak stojí mnohonásobně více. Tady ušetříme za člověka pár desítek tisíc, ale operace srdce, mozku, léčba a podobně, včetně léčby rakoviny, která je primárně věcí stresu, stojí pak desítky milionů,“ varuje jeden z předních českých lékařů.
Poslanci si nejspíš myslí, že obyčejný “póvl“ nemusí mít žádné další výhody. „Že máme jen dřít a umírat, aniž se dočkáme důchodu. Hlavně, že argumentují tím, že by to státní kasu stálo moc peněz. Že se ale špatně hospodaří a stát to přijde na miliardy, už neřeší,“ dodává Jana Stejskalová, která vážně onemocněla poté, co se “bála“ jít marodit, aby nepřišla o peníze a dovolená jí už nestačila. [bomba]
Sněmovna hlasovala o návrhu na zamítnutí normy hned třikrát. Pokaždé jej sice schválila, dvakrát ale bylo hlasování zpochybněno. V platném rozhodování hlasovalo pro zamítnutí novely 83 ze 163 přítomných poslanců, hlavně z řad ANO, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Proti bylo 72 poslanců, zejména z ČSSD, KSČM a Úsvitu.
„Není důvod nepomoci zaměstnancům, hlavně s nižšími příjmy, hájila zrušení karenční doby za předkladatele Soňa Marková (KSČM). Předloha by mohla ušetřit peníze z veřejného zdravotního pojištění, když by nemocní zaměstnanci nebyli nuceni chodit do práce, kde můžou nakazit kolegy a navíc si zhoršovat svůj zdravotní stav,“ dodala.