UNICEF v dokumentu nazvaném Unrooted (Vykořenění) mimo jiné uvedl, že 45 procent dětských běženců pochází ze dvou zemí, a to z Afghánistánu a Sýrie. UNICEF rovněž varoval před nárůstem počtu nezletilých bez doprovodu, kteří žádají v zahraničí o azyl, v roce 2015 jich bylo 100 000. To je třikrát více než v roce 2014.
Z 28 milionů dětí prchajících před válkami či jinými druhy ozbrojených konfliktů jich 17 milionů patří k takzvaným vnitřním uprchlíkům, jsou tedy na útěku v rámci své vlasti. Zbylých 11 milionů dětí se uchýlilo do zahraničí, jeden milion z nich pak patří k žadatelům o azyl, jejichž status zatím nebyl určen.
Stále více dětí se na cestu vydává samo. V loňském roce podalo žádost o azyl v 78 zemích 100 000 nezletilců bez doprovodu. Tuto skupinu uprchlíků UNICEF považuje za obzvláště ohroženou, dětem navíc často chybí jakékoli doklady. [bomba]
„Dětští běženci a migranti čelí řadě rizikům, včetně utonutí během cest přes moře, podvýživě, dehydrataci, únosům, znásilněním či vraždám. Po příjezdu do jiné země jsou navíc často terčem diskriminace a xenofobních nálad,“ uvádí Emily Garinovou, která je autorkou zprávy UNICEF.
Zpráva žádá mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu, vzdělání a zdravotní služby vykořeněným dětem a aby vlády řešily kořeny příčin masové migrace a masového uprchlictví. Zemí, která nyní hostí nejvíce uprchlíků a pravděpodobně i nejvíce dětských běženců, je podle UNICEF Turecko. Žádné kompletní údaje ale nejsou k dispozici.