Kvůli důchodovému stropu se před týdnem stihli koaliční partneři ČSSD a ANO pohádat, přitom je to mnoho povyku pro nic. Návrh, který zahrnuje také možnost pozdějšího posunutí hranice podle doby dožití, projedná parlament. I tam zřejmě návrh projde. Koaliční strany se zřejmě lekly toho, že je před volbami, a pokud by teď posouvaly věkovou hranici, voliči by jim to mohli dát lidově řečeno “sežrat“!
„Vláda jednomyslně schválila zákon, který zastropuje věk pro odchod do důchodu na max 65 letech. Pozitivně se dotkne narozených po r. 1965,“ napsal na sociální síti premiér Bohuslav Sobotka.
V Česku, na rozdíl od mnoha států, dosud není stanovena konečná hranice odchodu do důchodu. Věk nástupu do penze se zatím každý rok posouvá u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři. Jenže se každých pět let hranice přehodnocuje, a je otázkou, co se s ní stane za pět deset nebo dvacet let? [bomba]
Norma vedle ohraničení věku pro odchod do důchodu obsahuje i pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude důchodový věk upravovat. Podle dosavadních propočtů by u nejmladších mohla být hranice posunuta nad 68 let. Nové propočty by měly vznikat každých pět let.
Proti byl původně ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se rozčiloval proto, že „nás to bude stát 67 miliard“. O tuto částku totiž mají podle analýz ministerstva práce a sociálních věcí vzrůst roční rozpočtové náklady do roku 2060.
„Je důležité říct občanům, že zastropování odchodu do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu. Protože čím bude nižší zastropování, tím méně peněz bude na důchody,“ poznamenal Babiš. Nakonec však souhlasil.