Česká část katolické církve hromadné cesty na svatořečení Matky Terezy neorganizuje, lidé ale využívají nabídek specializovaných cestovních kanceláří, nebo putují sami. Mohou mezi nimi být i ti, kdo zakladatelku řádu Misionářek lásky potkali při některé její cestě do bývalého Československa.
Matka Tereza navštívila zemi již v 80. letech a potom ještě dvakrát navštívila socialistické Československo v roce 1984 na pozvání kardinála Františka Tomáška, kdy byla v Praze a Brně. V roce 1990 přijala pozvání prezidenta Václava Havla. Po cestě do Prahy se zastavila v Olomouci, za její zastávkou stál tehdejší student, nyní organizátor kulturních akcí Josef Kořenek.
Ve Vatikánu se už konají doprovodné akce, bude třeba uveden muzikál o Matce Tereze, konají se výstavy i program pro rodiny a chudé lidi připravený Misionářkami lásky. V sobotu pak papež František udělí poutníkům mimořádnou generální audienci. [bomba]
Svatořečení kohokoli musí předcházet nejméně dva zázraky, které církev uzná. Uznání druhého ze dvou zázraků Matky Terezy papežem Františkem Vatikán oznámil loni 18. prosince. Šlo o údajně nevysvětlitelné uzdravení muže v Brazílii v roce 2008, který byl v kómatu kvůli několika abscesům na mozku. Vatikán uznal, že pomohla modlitba jeho manželky k Matce Tereze.
Matka Tereza, původním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiuová, se narodila v nynějším hlavním městě Makedonie Skopje 27. srpna 1910 v rodině albánského obchodníka. Po studiích na Londýnské škole hospodářských a politických věd vstoupila roku 1928 do irského řádu loretánských sester v Dublinu. Jméno Tereza (po svaté Tereze z Lisieux) přijala v roce 1929 při řeholním slibu na noviciátu v indickém Dárdžilingu a dalších 17 let vyučovala na střední škole St. Mary’s High School v Kalkatě. Velmi si ji oblíbila i princezna Diana a staly se z nich, dá se říct, přítelkyně.
Zvláštní je, že obě zemřely ve stejném roce. Diana se zabila v autě v pařížském tunelu 31. srpna 1997 a Matka Tereza zesnula pár dní po ní, tedy 5. září.