V červnu čelilo exekuci více než 84 tisíc důchodců. Průměrná výše srážky činila 1 902 korun. Od ledna do června poukázala ČSSZ na účty nikoliv důchodcům, ale jejich věřitelům celkem 973 milionů korun.
„ČSSZ k červnu 2016 nemohla exekuci zařídit u více než 45 000 důchodů pro jejich nízkou výši, důchod dlužníků nedosahoval tzv. zabavitelné výše,“ uvedl ředitel ČSSZ Jiří Biskup s tím, že to neznamená, že by dluh zanikl. Pokud ho dlužník-důchodce neuhradí jiným způsobem, sociální správa výkon rozhodnutí stále eviduje.
„V okamžiku, kdy se dlužníkovi důchod zvýší nebo se u něj změní například počet vyživovaných osob, ČSSZ je povinna srážky zařídit,“ dodává Biskup.
Ze zkušeností ČSSZ podle něj přitom platí, že stoupá počet lidí, kteří si exekuci nebo dokonce několik exekucí do důchodu již přinášejí, což způsobuje i vyšší časové nároky na zpracování dávek.
Každý rok zadlužených důchodců přibývá. Třeba na konci prosince 2014 podléhalo exekučním srážkám přes 75 tisíc důchodů, což bylo o 4 318 důchodů více než v roce 2013.
„Srážky z platu zaměstnaným občanům, kteří se ještě před odchodem do důchodu dostali do finančních obtíží končících uvalením exekuce, provádějí jejich zaměstnavatelé. Po odchodu dlužníka do důchodu tuto povinnost ze zákona přebírá ČSSZ coby plátce důchodu, tj. příjmu dlužníka,“ dodal ředitel sociální správy. [bomba]
Nezabavitelná částka pro dlužníka je 6 178,67 korun. Pokud ji výše důchodu nepřekračuje, nemůže být srážka uskutečněna. Na každou osobu, kterou je dlužník povinen vyživovat, se nezabavitelná částka dále zvyšuje o 1 544,67 korun. Částka, nad kterou se zbytek důchodu může srazit bez omezení, je stanovena na 9 268 Kč.
Pokud jde o exekuce na nemocenské dávky, ČSSZ jich letos eviduje téměř 2,5krát více než před dvěma lety. „Jestliže v roce 2014 v daném období byly provedeny srážky z důvodu nařízené exekuce a insolvence z dávek nemocenského pojištění necelých 38 tisíc výplat, v pololetí roku 2016 jich bylo citelně více – přesně 86 392,“ dodal Jiří Biskup.