Mnozí pacienti nechápou, proč “obvoďáci“ nejsou spokojení, chtějí více peněz a odmítají praxi v nemocnicích. A přesto chtějí jít do protestu. Sdružení praktických lékařů nyní vyhlásilo stav ohrožení primární péče a chystá protestní akce, včetně uzavření ordinací v září.
Podobu protestu upřesní regionální rada 12. září, sdělil předseda sdružení Václav Šmatlák. „Lékařům vadí, že zatímco nemocnice dostanou peníze na desetiprocentní růst platů, ambulance se přidání nedočkají. K tomu poslanci chtějí zákonem uložit služby v nemocnicích,“ uvedl Šmatlák.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) však výhrůžky lékařů označil za krajně nezodpovědné, kritiku plánovaných služeb odmítl. Plán na povinné služby odmítají také dětští praktici, ambulantní specialisté a lékařská komora. [bomba]
Jenže podle některých pacientů, by si mnozí praktici povinné praxe v nemocnicích zasloužili. „Zdá se mi, že ani můj doktor neví, jak to v nemocnici chodí. Že si žije ve své ordinaci. Jen si stěžuje, že má málo peněz a na vše předepisuje antibiotika,“ svěřila se Bleskove.cz paní Blanka ze Slaného.
Podle předsedkyně Purkyňovy odborné společnosti praktických dětských lékařů Aleny Šebkové hrozí, že kvůli povinným směnám v nemocnicích nebudou lékaři dostupní pro své malé pacienty. "Mohlo by se tak snadno stát, že budete-li potřebovat dětského lékaře, v ordinaci ho nezastihnete," tvrdí s odkazem na petici na podporu pediatrů s podpisy 105 000 rodičů.
"Pokud by návrh byl schválen, mohlo by ministerstvo nařizovat soukromým lékařům, aby vypomáhali v nemocnicích, a to i zdarma," varoval prezident lékařské komory Milan Kubek, který sám také provozuje soukromou praxi. Poslanecký návrh označil za "podraz na soukromé lékaře".
Jenže stížností na postupy praktických lékařů mezi pacienty přibývá. Mnozí lékaři se požadují za neomylné, a pokud pacient vyjádří svůj názor nebo s návrhem doktora nesouhlasí, nastává čas od času problém.
„Máme novou lékařku, která začala až krutě šetřit na nás pacientech, kteří jsou chronicky nemocní. Dokonce tvrdí, že některá vyšetření jsou zbytečná. Kupříkladu mé tchýni, která je po mrtvici, řekla, že krevní testy stačí za čtvrt roku. Tohle má být profesionální přístup?,“ postěžovala si další z pacientek.
Naopak někteří zkušení praktici by i praxi na odděleních nemocnice přivítali. „Nevím, jak kolegové, ale já bych si rád osvěžil nové a moderní postupy a i se něco přiučil. Praxe v ordinaci je věc jedna, ale v nemocnici věc druhá. My nemusíme sloužit noční, přesčasy a podobně. Já tedy kolegům ve špitálech nic nezávidím,“ dodal lékař z Prahy.
Kontroverzním návrhem praxe ve špitálech pro praktiky a dalšími věcmi, se budou politikové zabývat ve středu i v dalších týdnech.