Zaměstnanci by měli být díky této strategii celkově spokojenější a šťastnější, což by se následně mělo pozitivně odrazit i na jejich pracovním výkonu. Zaměstnavatelé po celé zemi změnu provedli. Cílem je získat od zaměstnanců více práce v kratším čase a zajistit, aby měl personál dostatek energie a čas na svůj soukromý život.
Zatímco Švédsko pochopilo, že tím více získá, než ztratí, protože lidé budou také méně nemocní, ubude stresu a z něj kardiovaskulárních či onkologických onemocnění, jiné státy nad tím neuvažují.
Automobilka Toyota se sídlem v Gothenburgu, který je druhým největším městem Švédska, zavedla tuto zkrácenou pracovní směnu dokonce už před 13 lety. Společnost v té době vykazovala spokojenější personál, nižší fluktuaci i vyšší zisky. [bomba]
Další stockholmská firma Fillimundus, která se zabývá vývojem aplikací, zavedla šestihodinovou směnu vloni. „Osmihodinový pracovní den není tak efektivní, jak by se mohlo zdát. Zůstat soustředěný na konkrétní pracovní úkol po dobu osmi hodin opravdu není jednoduché. Aby to bylo možné zvládnout, skáčeme z jednoho do druhého a střídáme pauzy s prací, aby byl pracovní den snesitelnější. Zároveň pak jen horko těžko zvládáme soukromý život mimo práci,“ uvedl ředitel společnosti Linus Feldt.
Podle švédských zaměstnavatelů zkrácený pracovní den zajistí, aby lidé měli dostatek energie pro svůj soukromý život, což se opět projeví i následující pracovní den. Na zkrácenou dobu přešli dokonce i někteří doktoři a sestry v několika švédských nemocnicích či seniorských domech.