Česká republika by podle ministra měla zahájit tvrdou diplomatickou ofenzivu směřující k tomu, aby si Řecko začalo vůči běžencům plnit své povinnosti.
„Do konce roku nikoho nevezmeme, protože ty bezpečnostní prověrky jsou velmi precizní. Po tom, co se stalo v Turecku, a my nevíme, co přesně se v Turecku stalo - jestli to byl převrat nebo kontrapřevrat - Turci dneska velice efektivně vojensky zasahují, ale já se obávám, že nezasahují ve prospěch lidí v Sýrii, ale že si řeší svůj konflikt s Kurdy. Já se obávám, jestli ta eskalace napětí, které dnes Turecko vyvolává ve směru ke Kurdům, nebude znamenat destabilizaci Turecka," řekl Chovanec. [bomba]
Pokud podle ministra zkolabuje dohoda s Tureckem, tak nás prý může čekat letos migrační vlna menšího charakteru a daleko větší na jaře 2017. Podle Chovance ale není možné přistoupit na požadavek Turků a zrušit jim vízovou povinnost, protože nesplnili podmínky, které jim EU dala.
"Pokud toto Evropa udělá, tak naprosto ztratí tvář. Je nezbytně nutné donutit Řecko a Itálii, aby začaly brát migraci vážně. Pokud ne, nemají v Schengenu co dělat. Česká republika by měla zahájit velice tvrdou ofenzivu v diplomatickém vyjednávání k tomu, aby primárně Řecko začalo plnit svoje povinnosti,“ dodal Milan Chovanec.
Sousední Německo čeká na 300 tisíc migrantů, což je ani ne třetina oproti loňsku. A nepůjde jen o uprchlíky z Turecka, ale i dalších částí světa.