Na burzách dochází k minimálnímu pohybu kurzů akcií, což je podle odborníků špatné znamení. V minulosti po takových signálech vždy následovaly těžké krize.
Nuda na finančních trzích trvá přibližně čtyři týdny. Minulý týden došlo k pouze malému pohybu poté, kdy index mnichovského ekonomického ústavu Ifo skončil hůř, než se očekávalo. V následujících týdnech se to může ještě výrazně zhoršit. Důležité události a termíny jsou stále před námi a na finančních trzích se mohou postarat o horký podzim i jaro příštího roku.
[bomba]
Největší pozornost se soustředí na prezidentské volby ve Spojených státech, které se uskuteční 8. listopadu. V Itálii bude referendum o změnách v ústavě. V příštím roce budou prezidentské volby ve Francii. A budou i další důležité volby v evropských zemích. Všude vyvstává otázka, jak v nich pochodí pravicoví populisté a jaký vliv budou následně mít na EU a euro.
Ze všech očekávaných událostí budou nejdůležitější americké prezidentské volby. „Zvolení Donalda Trumpa za prezidenta by vedlo k velkému zatížení ekonomiky," řekl Martin Moryson, hlavní ekonom soukromé banky Sal. Oppenheim. Moryson dále uvedl, že nejistota spočívá v Trumpových četných protikladných vyjádřeních a v jeho slibech, které jsou na hony vzdálené od reality.
To vše stačí k tomu, aby došlo k silným výkyvům i na finančních trzích. Většina ekonomů se shoduje na tom, že k netrpělivě očekávanému zvýšení základní úrokové sazby v USA nedojde do začátku listopadu, do rozhodnutí Američanů o nové hlavě státu.